44. PPA. W sobotę poznamy zwycięzcę finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
44. PPA. W sobotę poznamy zwycięzcę finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (plakat)Foto: Damian Styrna / materiały promocyjne

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej przekroczył półmetek. W sobotę czeka nas tylko jedno, ale za to najważniejsze z festiwalowego punktu widzenia wydarzenie: Koncert Finałowy. W pierwszej jego części wystąpią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Druga część to koncert pt. "Top wszech czasów, czyli w poszukiwaniu orlego cienia".

  • 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu rozpoczął się w piątek, 15 marca, zakończy w niedzielę, 24 marca. Radiowa Trójka jest patronem medialnym imprezy.
  • Najważniejsze wydarzenie PPA, czyli finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, odbędzie się w sobotę, 23 marca.

W finale Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki każdy wykonawca zaprezentuje dwa utwory. Usłyszymy ich więc 20, chociaż wykonawców jest 11. Dlaczego? Bo Hugo Tarres i Mateusz Tomaszewski z warszawskiej Akademii Teatralnej występują w duecie.

Poszerzenie, wygięcie i dodanie koloru

– To formalne poszerzenie zwykłej piosenki, zwykłego utworu. Możemy dorzucić większą ekspresję, większy świat. Jesteśmy rozszerzeni o tyle, o ile nas widać, słychać i ile chcemy przekazać. To bardzo fajna forma – definiuje piosenkę aktorską Hugo Tarres w rozmowie z Malwiną Kiepiel. – Jako artyści, twórcy, poprzez "wygięcie" tych piosenek, dodanie naszej wrażliwości, danie nowego koloru tym piosenkom – dodaje, jego partner z duetu Mateusz Tomaszewski.

Zdecydowali się wystąpić razem, gdyż, jak zgodnie twierdzą, "to jest praca z partnerem i można dużo brać od siebie". – To wymaga od ciebie bardzo dużego nastawienia na drugą osobę, bycia w ciągłej rozmowie i ciągłej uwadze – tłumaczy Mateusz.

Panowie wystąpią z klasycznymi piosenkami "Szczęśliwej drogi, już czas" Ryszarda Rynkowskiego oraz "Hop, szklankę piwa" Marka Grechuty. Czy ten zestaw okaże się zwycięski, dowiemy się w sobotę wieczorem.

Przeczytaj także:


Grechuta, Kiljan, Basiński i inni

Nim jednak wybrzmią ostatnie dźwięki i 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu przejdzie do historii, czeka nas jeszcze kilka ciekawych wydarzeń. To m.in. koncert Mariusza Kiljana "Gdziekolwiek/Wibracje na temat Grechuty", w którym usłyszymy piosenki krakowskiego mistrza w nowoczesnej, odważnej formie. To będzie niezwykła, słowno-muzyczna podróż na trasie Kraków – Wrocław – Gdziekolwiek.

Równie ciekawe jest, co zaprezentuje zespół Basiński Band & Fiction "tego Basińskiego" od Mumio. - Utwory Dariusza Basińskiego wykonane zostaną przez elektryczny kwartet, koncert połączony zostanie z literacką narracją o charakterze terapeutycznym i katartycznym, dotykającą pokładów komizmu w człowieku, a cały performance jest bezprecedensowy na polskim rynku muzycznym i zapowiada płytę – brzmi oficjalna zapowiedź. A więc jest nadzieja dla tych, którzy nie dotrą na koncert, a chcą go usłyszeć.


Posłuchaj

3:53
Czym dla nich jest piosenka aktorska w rozmowie z Malwiną Kiepiel mówią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Malwina Kiepiel
Data emisji: 21.03.2024
Godzina emisji: 14.47

pr/wmkor

Polecane