Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Złamano przepisy o niezależności"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Eksperci konstytucjonaliści mówią, że doszło do złamania przepisów o niezależności banku centralnego - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, senator KO, pytany o wniosek dot. postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

- Mam dziś konstytucję, art. 227 mówi, że prezes NBP nie może prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością urzędu. Mamy jego ocenę indywidualną i daleko poważniejszą, związaną z tym, jak NBP funkcjonował - powiedział senator.

Gość audycji podkreślił, że mówi to bez satysfakcji, ale niestety jest za co postawić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

- NBP skupował obligacje banków prywatnych i później ściągał pieniądze własnymi bonami. W praktyce bank prywatny kupował obligacje Skarbu Państwa, a NBP kupował obligacje od tego banku prywatnego. Eksperci konstytucjonaliści mówią, że było to złamanie przepisów o niezależności banku centralnego - przekazał gość audycji.

Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu. "Nie mamy poważnego człowieka na czele poważnej instytucji"

- Co konferencja prasowa prezesa NBP, to w trakcie niej złotówka leci na łeb na szyję, bo do analityków finansowych dociera, że tak naprawdę nie mamy poważnego człowieka na czele poważnej instytucji, tylko osobę, która bajdurzy i bajki opowiada - ocenił.

Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że szczegóły wyjaśni postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. - Tam będzie wyjaśniona sprawa, czy doszło do złamania przepisów prawa, czy nie - dodał.

We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu jest już gotowy. Trwa zbieranie - niezbędnej do złożenia wniosku - liczby poselskich podpisów.

Posłuchaj

15:17
Krzysztof Kwiatkowski: co konferencja prasowa prezesa NBP, to w trakcie niej złotówka leci na łeb, na szyję, bo do analityków finansowych dociera, że tak naprawdę nie mamy poważnego człowieka na czele poważnej instytucji, tylko osobę, która bajdurzy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziSylwia Białek
GośćKrzysztof Kwiatkowski (senator KO)
Data emisji: 21.03.2024
Godzina emisji: 8.45

pg/wmkor

Polecane