Światowy street art w przestrzeni miejskiej Katowic. Wystawa dzieł najważniejszych artystów
2024-03-20, 22:03 | aktualizacja 2024-03-21, 06:03
W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac znanych artystów street artu. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art", którego kulminacją będzie tymczasowa wystawa z pracami najwybitniejszych twórców tego nurtu: Roya Lichtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
- W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac francuskiego artysty ulicznego Invadera. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art".
- 1 maja w centrum Katowic zostanie otwarta wystawa prac najwybitniejszych przedstawicieli światowego street artu: m.in. Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle’a.
W Katowicach jest już szlak murali, moderny, neonów czy śląskiego bluesa. Teraz pojawia się kolejne wyzwanie i działania w przestrzeni miejskiej: street art. Na ulicach już można dostrzec pierwsze mozaiki, będące kopiami dzieł francuskiego artysty Invandera, znanych z ulic Paryża, Wiednia czy Berlina. To pierwsze działania, które zapowiadają wyjątkowe wydarzenie poświęcone właśnie artystom streetartowym.
Projekt "W ramach miasta: Urban Art"
– Nasze działania rozpoczynamy od pokazania publiczności replik prac francuskiego artysty ulicznego Invadera. Na ulicach miasta pojawi się docelowo 8 mozaik; a już dziś 5 z nich można podziwiać w takich lokalizacjach jak ul. Bankowa, ul. Panewnicka, ul. Koszarowa czy ul. Mikołowska. No i ta najbardziej spektakularna przy Rynku 1 na Urzędzie Miasta – mówi Marta Chmielewska, naczelniczka wydziału promocji Katowic, pomysłodawczyni wydarzenia. – Do tego już teraz w Biurze Obsługi Mieszkańców można obejrzeć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty'ego, w Muzeum Historii Katowic prace hiszpańskiego artysty Paco Pometa, a w filii muzeum na Nikiszowcu dzieła brazylijskiego artysty Vika Muniza – wylicza.
- Chcemy, aby sztuka wyszła w miasto: docelowo będzie można zobaczyć dzieła sztuki w ponad 30 lokalizacjach – dodaje.
Przeczytaj także:
- Pierwsza edycja maltańskiego biennale: ciekawie, ambitnie, udanie. Z podwójną polską obsadą
- "Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.
- Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich
Kluczowa data: 1 maja
1 maja nie zawsze dobrze się kojarzył, ale tym razem zapowiada się naprawdę ciekawe wydarzenie: w samym centrum Katowic, przy ulicy Staromiejskiej 13 zostanie otwarta wystawa najważniejszych twórców street artu. – Całkowicie za darmo będzie można zobaczyć prace Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, rzeźby Kawsa czy dzieła Damiena Hirsta – zapowiada rozmówczyni Tomasza Miary. – To tylko połowa nazwisk, których dzieła będzie można podziwiać. Co bardzo ważne, osiągnęliśmy efekt kuli śniegowej i artyści się do nas już sami odzywają – zdradza.
Oryginalny Banksy, tajemniczy goście
Co ważne, prezentowane dzieła są pracami oryginalnymi. Kolekcja, na której zbudowana będzie wystawa, opiera się na kilkudziesięciu pracach, w głównej mierze limitowanych edycjach kolekcjonerskich, które znajdują się w prywatnych rękach, a są sygnowane przez artystów. Będą to litografie, seriografie, edycje unikalne i z wydań otwartych, ale też krótkie serie niedostępne dziś na rynku. – Przykładem może być praca Banksy’ego, którą można było zobaczyć w Dismalandzie – wskazuje Trójkowa gościni.
W trakcie trwania wystawy Katowice odwiedzi z wyselekcjonowanymi przez siebie pracami jeden z czołowych twórców europejskich, a uznany polski streetartowiec przygotowuje kilka dzieł dedykowanych wystawie i miastu.
W RAMACH MIASTA – URBAN ART. Dzieła światowego street artu w Katowicach/YouTube Katowice Oficjalny Kanał
Wystawa planowana jest do 30 czerwca, jednak w przypadku dużego zainteresowania zostanie wydłużona.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gościni: Marta Chmielewska (naczelniczka wydziału promocji Katowic, pomysłodawczyni wydarzenia)
Data emisji: 20.03.2024
Godzina emisji: 13.39
pr/wmkor