"Nie garb się!" czyli o złych nawykach, które wpływają na wady postawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie garb się!" czyli o złych nawykach, które wpływają na wady postawy
Warto pamiętać, że fizjoterapia to nie tylko "usługa medyczna" dla sportowców. To także profilaktyka na wszystkich poziomach zaawansowania. Foto: Shutterstock

- Wady postawy to końcowy wynik zaniedbań. Jest nimi, chociażby przyzwyczajanie dzieci do elektroniki i to od najmłodszych lat. Wystarczy się rozejrzeć. Czasami nawet maluchy w wózkach pochylone są już nad telefonem rodzica - mówił w Trójce Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta i nauczyciel aikido.

  • Paradoksalnie w epoce kultu ciała traktujemy nasz organizm wyjątkowo okrutnie - unieruchamiamy wielogodzinną pracą przy biurku, nie dbamy o zdrowy relaks, a odpoczynek jest tym, z czego najczęściej rezygnujemy, gdy brakuje nam czasu.
  • - Główną przyczyną wad postawy są rodzice i opiekunowie dzieci. Świadomość, że ciało dziecka jest inwestycją, która pozwoli wykształcić w nim nawyki, pozwalające cieszyć się długim zdrowiem - mówił w Trójce Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta i nauczyciel aikido.
  • Warto pamiętać, że fizjoterapia to nie tylko "usługa medyczna" dla sportowców. To także profilaktyka na wszystkich poziomach zaawansowania. 

Wady postawy to końcowy wynik zaniedbań - podkreślał w rozmowie Bartłomiej Gajowiec. - Czasami nawet maluchy w wózkach pochylone są już nad telefonem rodzica. Są też dzieci, które godzinami siedzą przed komputerem - wskazywał. - Czas kiedy izolowano dzieci od kolegów i koleżanek, w pandemii, również był dla nich bardzo złym doświadczeniem. Wielu najmłodszych upadło wtedy na zdrowiu, nie tylko psychicznych, ale też fizycznym. O tym się nie mówi - zaznaczył. 

Ciężkie plecaki to nie wszystko 

- Kiedyś dzieciaki były sprawniejsze fizycznie. Może wtedy dźwiganie na plecach 11-kilogramowego tornistra, nie było dla nich problemem. Dzisiejsze dzieci są jednak zbudowane całkowicie inaczej. Koniec końców, są słabsze i mniej odporne na wysiłek, któremu się je poddaje - podkreślił gość audycji "Zapraszamy do Trójki". 

Posłuchaj

11:30
"Nie garb się!" czyli o złych nawykach, które wpływają na wady postawy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

"Aktywna Szkoła"

"Aktywna Szkoła" to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki, który pozwoli na efektywne wykorzystanie przyszkolnych obiektów sportowych przez dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Tylko w 2024 roku na program Ministerstwo przeznaczy 260 mln złotych, a odpowiedzialnym za jego realizację na poziomie krajowym będzie wyłoniony w naborze realizator.

Kluczowym elementem programu jest otwarcie infrastruktury szkolnej poza godzinami zajęć oraz innych samorządowych obiektów sportowych, a także aktywizacja społeczeństwa dzięki zajęciom prowadzonym na tych obiektach przez nauczycieli wf, trenerów czy animatorów sportu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Bartłomiej Gajowiec (fizjoterapeuta i nauczyciel aikido)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 15.43

zch/pr

Polecane