Smoleń i inni, czyli historia krakowskiego kabaretu Pod Budą [POSŁUCHAJ]
2024-03-20, 09:03 | aktualizacja 2024-03-20, 09:03
Krakowski kabaret Pod Budą powstał 55 lat temu. Rocznica minie 21 marca. Z tej okazji w tym dniu w Krakowie zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Bohdana Smolenia, który był jednym z założycieli kabaretu. Oprócz niego byli to: Marta Stanek, Aleksy Gałka, bracia Andrzej i Zbigniew Kalwarowie, Stanisław Korybut-Daszkiewicz i Andrzej Pawłowski.
Siedzibą kabaretu była niewielka piwniczka pod klubem "Buda" w Domu Studenckim Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Działał przez 9 lat i występował regularnie. Początkowo raz, a potem dwa razy w tygodniu, i oczywiście także na przeróżnych scenach całej Polski. Przez ten czas łączna liczba występów wyniosła ponad tysiąc. Na początku teksty skeczy pisała matka Smolenia – Elżbieta, później zajął się tym krakowski dziennikarz – Henryk Cyganik.
Największym osiągnięciem było zdobycie w 1972 roku nagrody Trójząb Neptuna na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu.
Przywołać klimat dawnych lat
Kabaret zakończył działalność w 1978 roku, kiedy rozpoczął się remont Domu Studenckiego. Od 14 lat część członków kabaretu Pod Budą spotyka się raz w miesiącu w Klubie Arka i przywołuje na scenie klimat tamtego okresu.
Bohdana Smolenia wspominają byli członkowie kabaretu: Aleksy Gałka, Andrzej Pawłowski, Marta Stanek-Piątkowska i Małgorzata Jensen-Bugaj. W reportażu wykorzystano m.in. materiały archiwalne z lat 70. ubiegłego wieku, z czasów działalności kabaretu oraz późniejsze, z lat 80., z występu Bohdana Smolenia na Festiwalu w Opolu, a także prywatne nagrania bohaterów reportażu.
Posłuchaj
Sprawdź też:
- Historia hrabiny Stadnickiej: archiwalny reportaż "Przystanek przy bocznej ulicy"
- Historia Mariana Marzyńskiego. Reportaż "Życie po przeżyciu"
***
Tytuł reportażu: Nowa Buda
Autorki reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 19.03.2024
Godzina emisji: 22.17
kc/pr/wmkor