We Wrocławiu startuje 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 10-dniowe święto teatru i muzyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
We Wrocławiu startuje 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 10-dniowe święto teatru i muzyki
Jedną z gwiazd tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest pochodzący z Kanady Ben Caplan, określany mianem muzycznego poetyFoto: Shutterstock/cacei.ro

44. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu startuje już w piątek, 15 marca. Esencją przeglądu jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, ale poza tym 10 festiwalowych dni obfituje w niezwykłe wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle, show. Trójka jest patronem tegorocznego PPA.

  • 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbędzie się w dniach 15-24 marca.
  • Zagranicznymi gwiazdami tegorocznego PPA są Kaizers Orchestra oraz Ben Caplan.

Tegoroczna edycja festiwalu łączy klasyczne występy twórców piosenki aktorskiej oraz nowe brzmienia tego gatunku. W programie znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, które wyznaczają nowatorskie trendy w teatrze i muzyce.

Nowość: Gala otwarcia

Przez lata PPA zamykały Koncert finałowy oraz Gala – dwa różne wydarzenia artystyczne, chociaż często ze sobą mylone. Podczas tej edycji nastąpi uporządkowanie tej sytuacji. – W tym roku nie będzie to Gala finałowa, tylko Gala otwarcia (…) Często pytano mnie, o co chodzi z tą Galą i finałem, czasami wręcz je myląc. A finał to finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, esencji naszego przeglądu – tłumaczy Cezary Studniak, dyrektor artystyczny 44. PPA. – Natomiast Gala to specjalnie produkowane wydarzenie: z każdą edycją nowy, premierowy spektakl czy koncert. W tym roku będzie to "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt" w reżyserii Jakuba Skrzywanka – wskazuje.

– To nawiązanie do znanych filmów Wajdy, ale też "Opery za trzy grosze" Brechta. Jest to dość spektakularny mix, który traktuje o problemach mieszkaniowych, które dotyczą nas wszystkich – dodaje.

Energetyczny rock, folklor, poezja i wojna

Trudno wymienić wszystkie wydarzenia tegorocznej PPA, wyróżnić którąś też trudno, bo wszystkie są wspaniałe. Warto na pewno zwrócić uwagę na koncerty Kaizers Orchestra i Bena Caplana: to propozycje dla miłośników niekonwencjonalnych brzmień i poszukiwaczy zaskakujących treści – zarówno wizualnych, jak i tekstowych. Kaizers Orchestra łączy energetycznego rocka z elementami wschodnioeuropejskiego folku. Utwory pisane są w języku norweskim, w dialekcie Bryne.

Przeczytaj także:


Ben Caplan określany jest mianem muzycznego poety, w swojej twórczości chętnie wykorzystuje wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe. Najczęściej koncertuje solo, ale podczas festiwalu wystąpi ze swoim zespołem. – Przyjechał do nas z premierowym materiałem, który wyjdzie na płycie dopiero w 2025 roku – zachęca gość Justyny Grabarz.

Nie zabraknie znanych historii, opowiedzianych oryginalnymi środkami artystycznymi, oraz mocnych akcentów, nastawionych na komentarz aktualnych wydarzeń. "Hamlet on the Road" Teatru Radost w Brnie w reżyserii Joanny Zdrady odnosi się do klasycznej historii, przedstawionej przez wędrującą trupę aktorską, prezentującą "Hamleta" przy pomocy lalek, momentami posiłkującą się dawnymi przekładami tekstu. "Matki. Pieśń na czas wojny" w reżyserii Marty Górnickiej to spektakl o przemocy wobec kobiet w trakcie wojny. Dwadzieścia jeden bohaterek, w tym uciekinierki z Ukrainy, Białorusinki i Polki, śpiewa dziecięce piosenki, pradawne pieśni, wykrzykuje swoją bezsilność i poczucie niesprawiedliwości, niezgodę na role, jakie narzuca im wojenny reżim.

Spot 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu/YouTube Przegląd Piosenki Aktorskiej


Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem ppa.teatr-capitol.pl oraz w mediach społecznościowych.

Program 3 Polskiego Radia jest patronem tegorocznego, 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.


Posłuchaj

4:31
15 marca startuje 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Trójka jest patronem tego wydarzenia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Cezary Studniak (dyrektor artystyczny 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu)
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 13.13

pr/wmkor

Polecane