Technologiczna euforia ludzkości – SF na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technologiczna euforia ludzkości – SF na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Obsada słuchowiska "Stan euforii" wraz z autorem: Monika Pikuła, Andrzej Ferenc, Piotr Skotnicki, Piotr Adamczyk, Anna Cieślak Foto: Wojciech Wójcicki

"Stan euforii" to nowe autorskie słuchowisko Piotra Skotnickiego, jak mówi – "spełnienie jego marzeń". Piotr Skotnicki jest historykiem, młodym współpracownikiem Teatru PR. Pisze scenariusze radiowe, sam je reżyseruje i tworzy do nich muzykę oraz oprawę dźwiękową. Jest autorem sztuk powstałych na podstawie biografii m.in. Prousta, Nowosielskiego, Norwida. Jego największą pasją jest jednak science fiction.

Fantastyka naukowa nieczęsto gości na Scenie Teatralnej Trójki, zatem z tym większym zainteresowaniem zaprosiliśmy "Stan euforii",  tydzień po premierze w Programie 1 Polskiego Radia. 

Słuchowisko Piotra Skotnickiego jest klasycznym reprezentantem gatunku, stworzonym przez autora doskonale znającego klasyków zarówno literatury, szczególnie Stanisława Lema, jak i filmu. Muzyka – podobnie. Znajdziemy tu m.in. nawiązanie do "Blade Runnera". 

Piotr Skotnicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Piotr Skotnicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Piotr Skotnicki, realizując swoje marzenie, zaprosił do współpracy obsadę marzeń. Sprawił sobie przyjemność, wierząc, że nie zawiedzie nas, słuchających Polskiego Radia. "Stan euforii", czyli pędu człowieka ku nowym technologicznym zdobyczom, stanowi zarazem kolejne ostrzeżenie przed nieuchronnym końcem, który sami sobie gotujemy, wchodzimy tym samym w rolę istot boskich.


Posłuchaj

53:55
Piotr Skotnicki – "Stan euforii" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przed słuchowiskiem zaprosiliśmy na spotkanie z autorem.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz

***

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze w Programie 1 Polskiego Radia.

Science fiction to gatunek coraz bardziej doganiany przez rzeczywistość. W ostatnim czasie oswajamy lęki związane z rozwojem tak zwanej sztucznej inteligencji. Z jednej strony żadna technologia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. A jeśli nabierze zbyt wielu cech ludzkich? Czy stanie się wówczas dla nas zagrożeniem? Czy stworzy nowego człowieka, tym samym ostatecznie kończąc ewolucję homo sapiens? Francis Fukuyama już przed dwiema dekadami wieszczył nadejście ery posthumanistycznej. Istotnie, wydaje się, iż od momentu, gdy aktywnie zaczęliśmy ingerować w ludzki genom, tradycyjnie pojmowana teoria naturalnego doboru, czy raczej selekcji naturalnej, jako mechanizmu losowej wymiany genów, przestała mieć rację bytu w odniesieniu do gatunku homo sapiens.

A więc nasza ewolucja dobiegła końca i to człowiek człowiekowi zgotował ten los. Główny bohater budzi się w obcym miejscu. Niczego nie pamięta. Nie wie, kim jest i co tu robi. Do tego zdaje się balansować na granicy jawy i snu. Pytania egzystencjalne pozostają bez jednoznacznych odpowiedzi, a poczucie śmiertelnej pułapki, w jakiej się znalazł, jest coraz bardziej dojmujące. Autor słuchowiska kreśli mroczną wizję przyszłości mieszczącą się w nurcie fatalistycznego futuryzmu. Czy rzeczywiście nie ma żadnej nadziei?

UWAGA! Słuchowisko stworzone w technologii "AI-Free", czyli wyłącznie naturalnymi siłami ludzkiego umysłu, bez wspomagania się tak zwaną sztuczną inteligencją. 

Piotr Skotnicki – "Stan euforii"

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka i wykonanie: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada: Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Monika Pikuła, Anna Cieślak

Czas trwania: 40’05"

pr/mo/gs

Polecane