PE chce zmian w bezcłowym handlu z Ukrainą. Michał Kołodziejczak: duży sukces Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Możemy mówić o bardzo dobrych godzinach czy dniach dla Polski, dla Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ustalenie tych stosunków handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To wszystko wyjaśni się też jeszcze w najbliższych dniach, ale już dzisiaj możemy mówić o bardzo dużym sukcesie Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. 

Parlament Europejski chce zmian w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą, by wprowadzić więcej ograniczeń. Deputowani przyjęli poprawkę zgłoszoną przez polskiego europosła Andrzeja Halickiego. Obecna umowa wygasa na początku czerwca i Komisja Europejska zaproponowała jej przedłużenie o kolejny rok. Deputowani uznali jednak, że najpierw powinna być poprawiona, i przyjęli własne propozycje.

Zmiany w bezcłowym handlu z Ukrainą. "Bardzo duży sukces Polski"

Michał Kołodziejczak zaznaczył, że "możemy mówić o bardzo dobrych godzinach czy dniach dla Polski, dla Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ustalenie tych stosunków handlowych między Unią Europejską a Ukrainą". – To wszystko wyjaśni się też jeszcze w najbliższych dniach, ale już dzisiaj możemy mówić o bardzo dużym sukcesie Polski – mówił.

Wiceminister rolnictwa przypomniał, że "to europoseł z Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki zgłosił w środę dwie poprawki, które przeszły". – Te poprawki mówią o tym, że rok bazowy, na podstawie którego będą wyliczane kontyngenty na produkty, które napłyną z Ukrainy do Unii Europejskiej, to będzie rok 2021 i to jest dokładnie to, o czym mówili rolnicy – zauważył gość radiowej Trójki. 

– Przyjęta poprawka przewiduje także objęcie ograniczeniami większej liczby artykułów. Komisja Europejska zaproponowała limity w imporcie cukru, drobiu i jaj. Na wniosek polskiego deputowanego europarlament zdecydował, by ta lista była dłuższa i by wpisać na nią miód, kukurydzę, pszenicę, owies i jęczmień – mówił Michał Kołodziejczak. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj

15:04
PE chce zmian w bezcłowym handlu z Ukrainą. Kołodziejczak: duży sukces Polski (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Sylwia Białek
Gość: Michał Kołodziejczak (wiceminister rolnictwa)
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 8.45

IAR/nt/pr/kormp

Polecane