"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi
Prace Wojciecha Siudmaka można oglądać w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w ŁodziFoto: Rafał Guz/PAP

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi trwa niezwykła wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Można na niej zobaczyć dzieła, które stanowiły inspirację dla Denisa Villeneuve'a, reżysera bijącej rekordy popularności ekranizacji "Diuny". Wystawa potrwa tylko dwa tygodnie, więc warto się pospieszyć.

  • Wojciech Siudmak jest znakomitym malarzem, ilustratorem, autorem okładek do wielu powieści sci-fi i fantasy. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji, gdzie, podobnie jak w Kanadzie, jego twórczość jest niezwykle popularna.
  • Stworzone przez Siudmaka okładki cyklu "Diuna" Franka Herberta stanowiły dla Denisa Villeneuve'a inspirację przy tworzeniu przez niego ekranizacji.

Prace Wojciecha Siudmaka związane z "Diuną" są uznawane za ikony w świecie fantastyki naukowej. Jego wyjątkowe wizje przyszłości, oddane w formie malarskich kompozycji, przenoszą widza w odległe i tajemnicze światy stworzone przez Franka Herberta.

Precyzja i wyobraźnia

Twórczość Wojciecha Siudmaka często kojarzona jest z surrealizmem i porównywana do twórczości Salvadora Dalego. – To model surrealizmu, który z jednej strony opiera się na nieprawdopodobnej precyzji rysunku, a z drugiej na ogromnej wyobraźni. Ona wiąże się z wyciąganiem z naszej rzeczywistości obiektów, twarzy, przestrzeni, sylwetek i umieszczaniem ich w jakiejś niezwykłej, niemożliwej do zaistnienia w naszym świecie konfiguracji – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. – To surrealizm charakterystyczny dla Salvadora Dalego i wiele tych inspiracji widać w przestrzeni, dystansie, kolorze – wskazuje.

Przeczytaj także


Piękne, wciągające, obce

W świecie, który tworzy Wojciech Siudmak, obowiązuje dewiza "Tylko marzenie może przekroczyć nieprzekraczalne bariery". Jest to świat fascynujący, wciągający, ale zarazem może też być trochę przerażający. – Gdy oglądamy jego prace, mamy poczucie pewnej obcości, jesteśmy skonfundowani – potwierdza rozmówca Justyny Grabarz. – Siudmak często eksploruje tematy, które są alegoriami, metaforami. Te rzeczywistości, te światy, do których nas zaprasza, są próbą uchwycenia, zmaterializowania pewnych zjawisk, naszych codziennych doświadczeń – tłumaczy.

– Najsilniej eksponowane są strach, seksualność, cielesność, czas. Tematy, które surrealiści są w stanie chyba najłatwiej przedstawić za pośrednictwem swojej sztuki – dodaje.

Wystawa Wojciecha Siudmaka w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi potrwa do 24 marca.


Posłuchaj

5:36
Wystawa prac Wojciecha Siudmaka w łódzkim NCSF
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Rafał Syska (dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi)
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 12.41

pr/kormp

Polecane