Fundacja Ewy Błaszczyk budzi do życia wraz z nadejściem wiosny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fundacja Ewy Błaszczyk budzi do życia wraz z nadejściem wiosny
Ewa Błaszczyk opowiedziała w Trójce o planach swojej fundacji "Akogo?".Foto: Polskie Radio / Krzysztof Świeżak

– Budzimy do życia kogoś, kto śpi, i ludzi wokół niego, żeby się przebudzili do działania – mówi aktorka Ewa Błaszczyk. Jej fundacja "Akogo?", pomagająca osobom w śpiączce, wraz z nadejściem wiosny ostro rusza do pracy.  

  • 22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Śpiączki. Z kolei 18 kwietnia w Polsce obchodzi się Dzień Pacjenta w Śpiączce.
  • Szacuje się, że rocznie w Polsce w śpiączkę zapada ok. 5-6 tys. osób.
  • Córka Ewy Błaszczyk od ponad 20 lat znajduje się w śpiączce, po tym, jak zadławiła się tabletką.

18 kwietnia 2011 roku prezes Agencji Technologii Oceny Medycznej (AOTM) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w Polsce programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla "jednostki chorobowej", jaką jest śpiączka. Od tamtego czasu w naszym kraju obchodzony jest Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Zupełnie niezależnie od tego wydarzenia działające w Chicago stowarzyszenie Neurocritical Care Society jakiś czas później ustanowiło 22 marca Międzynarodowym Dniem Śpiączki. I właśnie te dwie daty stanowią ramy okresu wzmożonej działalności fundacji "Akogo?". – Budzimy do życia kogoś, kto śpi, i ludzi wokół niego, żeby się przebudzili do działania na rzecz tamtego, który nie ma żadnej mocy sprawczej – mówi prezeska fundacji Ewa Błaszczyk.  

Nauka w służbie chorych na śpiączkę

W tym roku na pierwsze tygodnie wiosny zaplanowano szereg wydarzeń naukowych i kulturalnych, związanych bardziej lub mniej bezpośrednio z problematyką osób znajdujących się w śpiączce. Fundacja "Akogo?" złożyła do Agencji Badań Medycznych wniosek dotyczący nieinwazyjnych metod stymulacji mózgu, który uległ neurodegeneracji.

W terapii tej chodzi m.in. o elektryczną stymulację nerwu błędnego, który jest naszym najdłuższym nerwem w organizmie, łączy mózg z wieloma innymi narządami naszego ciała. Tego typu działania przyniosły już bardzo pozytywne efekty w takich krajach jak Izrael czy Turcja. – Mamy doniesienia, że to bardzo pomaga, nie tylko w śpiączce, ale wachlarz jest dużo szerszy, bo to są też udary, parkinsony, demencja, depresja i tak dalej – mówi Ewa Błaszczyk.  

22 marca, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Śpiączki odbędzie się webinar pod hasłem "Nauka nie śpi", ze znakiem graficznym zaprojektowanym przez Andrzeja Pągowskiego. – To jest już troszkę wyższa półka, dla osób wtajemniczonych w ten temat, o tym, co się aktualnie dzieje na świecie – mówi gościni "Trójki do trzeciej".

Monodram i recital z charytatywnym wątkiem

Sama Ewa Błaszczyk, jako aktorka, udzielać się będzie w części artystycznej wiosennej kampanii. 6 i 7 kwietnia wystąpi na scenie Teatru Studio z monodramem autorstwa Remigiusza Grzeli pt. "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", opartym na tekstach sławnej włoskiej dziennikarki. Natomiast 14 kwietnia artystka wykona recital w klasztorze kamedułów na warszawskich Bielanach. Podczas obu wydarzeń przeprowadzana będzie zbiórka funduszy na rzecz fundacji "Akogo?".

To tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na przełom marca i kwietnia. Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznej kampanii znaleźć można na internetowej stronie fundacji Ewy Błaszczyk.

Posłuchaj

8:36
Ewa Błaszczyk o wiosennych działaniach fundacji "Akogo?" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Ewa Błaszczyk (aktorka, prezeska fundacji "Akogo?")
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 14.13

kc/wmkor

 

Polecane