EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Retransmisja koncertu [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Retransmisja koncertu  [POSŁUCHAJ]
Electro Acoustic Beat Sessions grają muzykę Komedy w Trójce Foto: Wojciech Kusiński/PR

W programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert, który wybrzmiał w Trójce z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Wrocławski Electro Acoustic Beat Sessions zagrał w studiu im. Agnieszki Osieckiej, poświęcając występ wybitnemu jazzowemu muzykowi. Zachęcamy do wysłuchania retransmisji koncertu z 2019 roku. 


Posłuchaj

50:50
EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd.

EABS czyli Electro Acoustic Beat Sessions

Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, pt. "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu  Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dziś inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres "postkomedowski" zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. "Repetitions" to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr – klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak  perkusja
Vojto Monteur  gitara elektryczna
Paweł Stachowiak  gitara basowa
Spisek Jednego  gramofony
Olaf Węgier  saksofon
Jakub Kurek  trąbka

*** 
Do wysłuchania koncertu w Trójce zaprosiliśmy w niedzielę (10 marca) o godz. 19.05.

mat.prom/zch

Polecane