Wybory samorządowe: jak sprawdzić kto jest dobrym kandydatem, na kogo głosować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory samorządowe: jak sprawdzić kto jest dobrym kandydatem, na kogo głosować?
Jak sprawdzić kandydata w wyborach samorządowych?Foto: ASkwarczynski/Shutterstock

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami: odbędą się już za niespełna miesiąc. Kandydatów oczywiście jest wielu, więc może być kłopot, by wybrać tych odpowiednich. Jak na przykład sprawdzić, czy obecny prezydent bądź burmistrz  miasta albo wójt gminy naprawdę dobrze sobie radził w poprzedniej kadencji, odniósł sukces?

  • Wybory samorządowe, a więc wybory członków organów samorządu terytorialnego: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, a ponadto jednoosobowych organów wykonawczych gmin – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku.
  • Raport "Sukces kadencji 2018-2023" przygotowany na zlecenie pisma "Wspólnota" ma ułatwić potencjalnym wyborcom sprawdzenie, czy ich kandydaci rzeczywiście sprawdzili się w poprzedniej kadencji.

Przed wyborami wszyscy kandydaci chwalą się swoimi sukcesami. A sukces niejedno  ma imię i dla samorządu może nim być wszystko: dla Rybnika to pomniki przyrody, dla Lublina najszybsze w kraju podwyżki płac dla nauczycieli, z kolei na Śląsku jest to nowoczesny system biletowy. Tak więc ktoś, kto chce oddać swój głos na np. dotychczasowego włodarza gminy, bądź pokazać mu czerwoną kartkę, nie ma łatwego zadania. Gdzie i jak sprawdzić jego autentyczność i wartość?

Pandemia i wojna w Ukrainie

– W tej bardzo trudnej kadencji wszystkie gminy odniosły sukces. To niesamowite, bo  trzeba było stanąć wobec zadań, których nikt się nie spodziewał: pandemii oraz wojny w Ukrainie – stwierdza Janusz Król, redaktor naczelny czasopisma "Wspólnota". W czasie  pandemii samorządy musiały interweniować, wspierać szpitale, domy pomocy społecznej, organizować pomoc ludziom zamkniętym w domach. Z kolei wojna w Ukrainie wywołała głównie odruch pomocy uchodźcom i tutaj trzeba było podjąć działania organizacyjne – wylicza.

Liderzy poprzedniej kadencji

Raport "Sukces kadencji 2018-2023" jest podzielony na kilka kategorii. – W każdej z nich mamy liderów i tych, którzy, powiedzmy, nie osiągnęli sukcesu – tłumaczy  redaktor Król.

W kategorii miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Poznaniem i Gdańskiem. W kategorii miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu znalazł się Sopot, potem Bielsko Biała i Krosno. Wśród miast powiatowych najlepiej wypadły Zakopane,  Grodzisk Mazowiecki i Stalowa Wola. Natomiast wśród mniejszych miast wygrała Krynica Morska, a wśród gmin wiejskich – Kobierzyce.

Przypomnij sobie poprzednią kadencję

– Jeśli zastanawiamy się czy poprzeć urzędującego wójta czy burmistrza, przypomnijmy sobie, co zrobił przez poprzednią kadencję: czy w gminie były inwestycje, czy nie było? Warto też dowiedzieć się, czy gmina jest zadłużona, czy nie, a także czy były konflikty w urzędzie czy współpraca układała się dobrze – radzi prof. Jacek Haman, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i ekspert Fundacji Batorego. Jednak wskazuje też, że nie warto wyrzucać obecnego wójta, jeśli się nie sprawdziło potencjalnego kandydata na jego miejsce, aby przypadkiem, jak mówi stare przysłowie, nie wypędzać grypy cholerą.


Posłuchaj

3:54
Jak w wyborach samorządowych sprawdzić kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 8.03.2024
Godzina emisji: 16.47

pr

Polecane