Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Twórcy słuchowiska "Krajobraz utracony"Foto: Przemysław Chmielewski/PR

Poezja rzadko pojawia się na "Scenie teatralnej Trójki", a erotyczna – wyjątkowo. Na pomysł zrealizowania słuchowiska poetyckiego na podstawie liryków miłosnych Bolesława Leśmiana wpadła Anna Cieślak, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, związana z Teatrem Polskiego Radia. Wyreżyserował je Darek Błaszczyk, dbający szczególnie o warstwę muzyczną słuchowisk.

Powstał więc utwór poetycko-muzyczny, skomponowany przez współpracującego z reżyserem Andrzeja Izdebskiego. Jego piosenki do słów Leśmiana zaśpiewali utalentowani młodzi aktorzy, a duet z Anną Cieślak stworzył Andrzej Chyra.

W specyficzny też sposób aktorzy podają tekst. Nie recytują wierszy, lecz szeptem, ściszonym głosem (co nieczęsto zdarza się w teatrze radiowym) oddają emocje właściwe dwojgu kochających się ludzi, a w tle, jak w całej poezji Leśmiana, daje o sobie znać budząca się do życia, ale przypominająca zarazem o nieuchronności jego kresu przyroda.

Polecamy to słuchowisko paniom, z okazji niedawnego Międzynarodowego Dnia Kobiet, i oczywiście panom. 

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


Posłuchaj

54:02
Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

"Krajobraz utracony", słuchowisko Dariusza Błaszczyka na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana, to utwór poetycko-muzyczny o miłości i zmysłowości, a jednocześnie o śmierci i przemijaniu. Eros i Thanatos współistnieją i przenikają się tu co chwilę i nigdy do końca nie wiadomo, którzy z bohaterów są żywi, a którzy umarli.

Idea spektaklu zrodziła się w najgorszym czasie pandemii covidowej, kiedy cały świat stanął w miejscu, a miliardy mieszkańców na całym świecie siedziały w zamknięciu w swoich domach. Niezwykłej urody utwory Leśmiana interpretowane przez wybitnych aktorów Annę Cieślak i Andrzeja Chyrę, mają w słuchowisku swoje muzyczne dopełnienie w postaci poetyckich piosenek autorstwa kompozytora Andrzeja Izdebskiego, w znakomitych wykonaniach Ewy Prus i Piotra Bajtlika. Rytmy, kunsztowne frazy, pełne subtelnych zabaw językowych, a przede wszystkim melodyka wierszy Leśmiana są idealnym materiałem na piosenki, które, mamy nadzieję, będą żyły własnym życiem także poza Teatrem Polskiego Radia. Na uwagę zasługuje udział w słuchowisku Janusza Kukuły – wieloletniego dyrektora teatru, któremu "Krajobraz utracony" został zadedykowany.

Reżyserem dźwięku była Agnieszka Szczepańczyk, która w 2022 roku zrealizowała z Dariuszem Błaszczykiem świetnie przyjęte słuchowisko poetyckie "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" Adama Mickiewicza.

 


Bolesław Leśmian – "Krajobraz utracony" – 10.03.2024, godz. 22.05.

Adaptacja: Dariusz Błaszczyk     

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Andrzej Izdebski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada: Anna Cieślak, Andrzej Chyra, Ewa Prus, Piotr Bajtlik, Janusz Kukuła

Czas trwania: 40’42"

Polecane