Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?
Czy niebotyczne ceny wynajmu mieszkań wreszcie spadną? Foto: Shutterstock/fizkes

Opublikowany właśnie raport dotyczący rynku nieruchomości pokazuje pierwsze tendencje zmian. Wyraźnie rosnąca liczba ofert mieszkań na wynajem sprawia, że osoby szukające mieszkania mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Za to właściciele mieszkań może nie mają jeszcze powodu do niepokoju, ale powinni już mieć świadomość, że eldorado się skończyło.

  • Raport, opracowany przez Expandera i Rentier.io, wskazuje, że w 17 badanych miastach liczba mieszkań oferowanych na wynajem rośnie i wynosi 69 tys.
  • Styczeń był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku: w ośmiu miastach zanotowano niewielki wzrost cen, a w dziewięciu – stabilizację i spadki.

Analizy specjalistów wskazują jasno, że na rynku mieszkaniowym odwraca się tendencja i być może już wkrótce ceny wynajmu zaczną spadać. A to oznacza, że właściciele będą mniej zarabiać, co z kolei może doprowadzić do sytuacji, że niektórzy z nich będą musieli mieszkania sprzedać.

Stawki pójdą w dół?

Z raportu wynika, że styczeń był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku: z 17 miast w ośmiu zanotowano niewielki wzrost cen, a w dziewięciu – stabilizację i spadki. Liczba ofert systematycznie wzrasta.

– Jeszcze tego nie widać w cenach najmu, które są wyświetlane na portalach internetowych, ale że coś zaczyna się zmieniać, widać po tym, że zaczyna przybywać ofert – tłumaczy Jarosław Sadowski, analityk z Expandera. – Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach te stawki mogą zacząć spadać – przewiduje.

Koniec eldorado

– Jeśli patrzymy na to, co teraz dzieje się na rynku wynajmu mieszkań, to bez wątpienia sytuacja z punktu widzenia właścicieli jest znacznie gorsza, niż była w roku 2022, kiedy właściwie każde mieszkanie można było szybko i za duże pieniądze wynająć. W międzyczasie jednak mieszkania zdrożały, poza tym w roku 2023 rynek najmu zaczął się bilansować – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Obecnie popyt i podaż się bilansują, jest więcej ofert, stawki czynszów przestały mocno rosnąć – wylicza.

– Z punktu widzenia właścicieli eldorado się skończyło: wrócił normalny rynek – ocenia.

Przeczytaj także


Narodowy sport Polaków

Autorzy raportu podkreślają, że w najbliższym czasie "podaż mieszkań będzie znacząca", co wynika z faktu, że inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się "sportem narodowym" Polaków. – W czasie lockdownu, kiedy studenci przeprowadzali się z powrotem do rodzinnych domów, gdyż zajęcia odbywały się zdalnie, widać było spadki stawek najmu – przypomina ekspert Expandera. – Jeżeli więc teraz na rynku pokaże się dużo mieszkań, nie będzie tylu chętnych, aby je wszystkie wynająć i okaże się, że część z nich stoi pusta, to z pewnością jest szansa, żeby stawki spadały – wskazuje.  

– Konkurencja na rynku sprawi, że na pewno łatwiej będzie negocjować – zapewnia.


Posłuchaj

5:15
Jest szansa, ze ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 17.48

pr/kormp

Polecane