Muzyka klasyczna, taniec i konkurs wiolonczelowy. Plany Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka klasyczna, taniec i konkurs wiolonczelowy. Plany Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca
Edward Alexander King podczas finałowego koncertu IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda LutosławskiegoFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, trasa koncertów "Z klasyką przez Polskę", Polska Platforma Tańca 2024, nowa edycja projektu Przestrzenie Sztuki, akcja "TańczMY" - to tylko niektóre projekty organizowane w tym roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

  • Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedstawił projekty, jakie planuje zorganizować w 2024 roku.
  • Na liście Instytutu znalazły się m.in. trasa koncertowa "Z klasyką przez Polskę" i 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego.

Swoją tegoroczną działalność Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczyna od trasy koncertowej "Z klasyką przez Polskę". Będzie to już piąta edycja projektu; pierwszy występ na żywo w ramach tegorocznej odsłony odbędzie się w piątek 8 marca w Kraśniku. Cykl koncertów zainauguruje Trio fortepianowe w składzie: Szymon Nehring, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik.

Dzięki akcji "Z klasyką przez Polskę" publiczność w najdalszych zakątkach kraju może podziwiać na żywo wirtuozów muzyki klasycznej. W tym roku podczas cyklu wystąpią m.in. Piotr Paleczny, Agata Szymczewska i zespół Wrocław Baroque Ensemble. - Mamy też Rafała Blechacza, który bardzo rzadko występuje w Polsce, ale przyjął nasze zaproszenie - wymienia Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Najczęściej czytane:

Łódź - stolica tańca

Każdy, kto przedkłada taniec ponad muzykę klasyczną, pod koniec kwietnia powinien zastanowić się nad wyprawą do Łodzi. W dniach 18-21.04 w siedmiu tamtejszych teatrach zagości taniec współczesny. - Wybrane drogą komisyjnego konkursu 15 spektakli, spośród stu zgłoszonych, zostanie wtedy zaprezentowane - zapowiada Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. tańca. - Dla nas jest to święto i moment promocyjny polskiego tańca. Zaprosiliśmy do oglądania spektakli ponad 50 różnego typu programatorów z zagranicy - dodaje.

Ponadto, poza występami w Łodzi, Instytut będzie organizować akcję "TańczMY", związaną z obchodzonym 29 kwietnia Międzynarodowym Dniem Tańca. - Ona tak naprawdę scala informacyjnie i promocyjnie wydarzenia, które i tak się odbywają w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Po prostu nagłaśniamy i pokazujemy je światu - opowiada Aleksandra Dziurosz.

Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Pierwsza połowa maja upłynie pod znakiem wiolonczeli. To za sprawą 12. Konkursu im. Witolda Lutosławskiego, który odbędzie się w dniach 1-12 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 47 muzyków z całego świata. - Ten konkurs poza tym, że jest oczywiście ważnym wydarzeniem, pełni ważną rolę promocji muzyki Witolda Lutosławskiego. Nawet jeżeli ktoś nie dostanie się do finału, będzie musiał przygotować i poznać ten koncert. Prawdopodobnie będzie też chciał go gdzieś zagrać - ocenia Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki.


Posłuchaj

3:57
Muzyka klasyczna, taniec i konkurs wiolonczelowy. Plany Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 14.41

qch/wmkor

Polecane