Pomóc dzieciom z praskich ulic. Reportaż Joanny Bogusławskiej "Serduszko dla dzieci" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomóc dzieciom z praskich ulic. Reportaż Joanny Bogusławskiej "Serduszko dla dzieci" [POSŁUCHAJ]
Stowarzyszenie "Serduszko dla dzieci" pomaga dzieciom z warszawskiej PragiFoto: Shutterstock/Oksana Shufrych

Aleksandra Smolińska i Jarosław Adamczuk od wielu lat pracują z dziećmi na warszawskiej Pradze. Założyli stowarzyszenie "Serduszko dla dzieci", które przeciwdziała wykluczeniu dzieci, dając im przestrzeń dla rozwoju. Organizują świetlice, warsztaty, zajęcia. Z ogromną pasją budują relacje ze swoimi podopiecznymi.

Stowarzyszenie nie jest otwarte wyłącznie na dzieci z problemami. Może zgłosić się do niego każdy; chodzi przede wszystkim o to, by wzmacniać dzieci i młodzież, pokazać im ich potencjał. W świetlicach podopieczni mogą się bawić, ale też uczyć oraz odrabiać lekcje.

- "Serduszko" dawało taką opiekę rodzicielską. Jak były problemy w szkole, wychowawcy chodzili i rozmawiali z nauczycielami. (...) Głównie to ta zabawa, jaką tam mieliśmy. To było oderwanie się od tego, co na podwórku - wspomina Anna, która w młodości uczęszczała na zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie. - Fajne też było to, że pilnowali tego, żebyśmy nie olewali szkoły. (...) Nauczyli mnie wielu rzeczy, tym bardziej szacunku do drugiego człowieka - zaznacza.

A wszystko zaczęło się od wspólnego wyjazdu. - Najpierw byłem animatorem ministranckim. Potem człowiek poszedł na studia, na psychologię i odezwał się znajomy ksiądz, który został proboszczem na Pradze. Zadzwonił z pomysłem, czy nie chciałbym zebrać ekipy i zorganizować wyjazdu na święta wielkanocne dla dzieciaków. Pojechaliśmy 7 kwietnia, o ile pamiętam 1995 roku, na taki dziesięciodniowy wyjazd do Rzepisk - wspomina Jarosław Adamczuk. - Tak to zaczęło się odbywać raz na dwa tygodnie, potem raz na tydzień w soboty; potem to było już trzy razy w tygodniu, aż doszliśmy do siedmiu spotkań w tygodniu. Patrząc z perspektywy, myślę sobie, że wynieśliśmy przynajmniej tyle samo z tego spotykania i uczenia się - dodaje.

Najczęściej czytane:

Posłuchaj

35:45
"Serduszko dla dzieci" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Serduszko dla dzieci"
Autor reportażu:
Joanna Bogusławska
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 22.15

qch

Polecane