"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".Foto: Shutterstock

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Pod hasłem "Mamy wspólny język" w obu krajach odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle teatralne, pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne. Polsko-rumuński sezon zostanie zainaugurowany w czerwcu i potrwa 17 miesięcy. O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.

  • Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny.
  • Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".
  • Sezon przyniesie wiele wydarzeń teatralnych, filmowych i muzycznych. Polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach. 
  • O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.

"Rumunia w Polsce, chociaż jesteśmy tak blisko, jest jeszcze nadal do odkrycia" – powiedziała Sabra Daici, koordynatorka projektów kulturalnych w Rumuńskim Instytucie Kultury w Warszawie. – Chcemy pokazać Polakom wszystkie dziedziny kultury rumuńskiej: film, muzykę, taniec, literaturę, teatr, malarstwo. We wszystkich dużych miastach w Polsce odbywać się będą nasze wydarzenia. Sezon potrwa 17 miesięcy – dodała.

"Mamy wspólny język"

– Sezon odbywać się będzie pod znakiem solidarności obu narodów. W tym roku przypadają ważne rocznice, między innymi roku 1939, gdy Rumunia dała schronienie polskim uchodźcom wojennym, czy rok 1989, gdy Polacy pomagali Rumunom – podkreśliła Sabra Daici.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024-2025 rozpocznie się w czerwcu 2024 roku, a zakończy w październiku 2025. Za jego przygotowanie i realizację programu odpowiadają rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Wydarzenia kulturalne, filmowe i muzyczne

Wydarzenia rumuńskie w ramach sezonu rozpocznie wystawa "Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu" w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.


Polski sezon w Rumunii rozpocznie się otwarciem wystawy "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski" w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowana przez Fundację im. Wróblewskiego wystawa składać się będzie z prac malarskich, grafik i fotografii, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży.


Najczęściej czytane

Wystawy w polskim sezonie

Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: "Dacja, królestwo złota i srebra" w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz "Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Iosifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz "Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu ?andora" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, przegląd historii zeszłego wieku poprzez sztukę.

Rumuńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Pałacu Kultury w Jassach oglądać będzie można natomiast obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sezon przyniesie również wiele wydarzeń teatralnych, filmowych i muzycznych. Polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie oraz Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. W programie największych wydarzeń filmowych nie zabraknie polskich i rumuńskich produkcji, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania TIFF oraz Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Sezonul Cultural România - Polonia 2024-2025/Sezon Kulturalny Rumunia - Polska 2024-2025/ Rumuński Instytut Kultury

Polscy i rumuńscy instrumentaliści

Polscy i rumuńscy instrumentaliści wystąpią m.in. w ramach festiwali George Enescu Festival, Warszawska Jesień, GŃrâna Jazz Festival, Balkanik Festival. Polskie wzornictwo prezentowane będzie podczas Romanian Design Week, a rumuńskie – w czasie Łódź Design Festival. Polscy i Rumuńscy pisarze wezmą udział w Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.


W Rumunii, w ramach zapowiedzi sezony, w Muzeum Narodowym Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie,  rozpocznie się wystawa fotografii Justyny Mielnikiewicz pod tytułem "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule", reporterska podróż przez wielokulturowość rumuńskiej Bukowiny, a 3 marca w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie wystąpi pianista jazzowy Leszek Możdżer.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Goście: Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron (Rumuński Instytut Kulturalny w Warszawie)
Data emisji: 5.03.2024
Godzina emisji: 12.13

PR24/PAP/IAR/zch

Polecane