Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci
Nadwaga i otyłość wynikają z wielu czynników. Wszystko zaczyna się jednak od tego, że nasz organizm odkłada więcej tłuszczu, niż go spalaFoto: New Africa/Shutterstock

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.

  • 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości.
  • Nadwagę lub otyłość u pacjenta lekarze mogą stwierdzić m.in. za pomocą wskaźnika BMI.
  • Istnieje wiele powodów, dla których w naszym ciele odkłada się nadmiar tłuszczu.

Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy o otyłości?

- Mówiąc bardzo prosto: nadwaga to kiedy ważymy trochę za dużo, a otyłość kiedy ważymy dużo za dużo - wyjaśnia dr Joanna Neuhoff-Murawska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego. Ekspertka tłumaczy, że "trochę" i "dużo" możemy ustalić za pomocą wskaźnika Body Mass Index, czyli BMI. Mówi on o proporcjach między naszym wzrostem i masą ciała.

Według BMI o nadwadze mówimy w momencie, kiedy nasz wskaźnik masy ciała znajduje się w przedziale 25-30. W przypadku wyższych wartości mamy natomiast do czynienia z otyłością. - To takie podstawowe kryterium, aczkolwiek mamy jeszcze inne, które osobiście bardziej lubię - mówi gość radiowej Trójki. - Bardzo nas interesuje, jak nadmiar tego tłuszczu, jeśli mamy go w organizmie, rozkłada się. Jeżeli obwód w talii się powiększa, to jest bardzo niebezpieczna otyłość. Nie chodzi o kwestie estetyczne, ale zdrowotne. W takim przypadku tłuszcz zaczyna się pojawiać między narządami i zaczyna zaburzać nasz metabolizm. (...) Zdarza się, że osoby, które mają ten typ otyłości albo nadwagi, mają BMI w normie - tłumaczy i dodaje, że wymienione kryteria nie odnoszą się do dzieci.

Najczęściej czytane:

Niezdrowe odżywianie, brak ruchu czy geny? Dlaczego tyjemy?

Jeżeli nasz organizm odkłada tłuszcz, to dostarczamy mu więcej energii niż ten potrzebuje. Mówiąc inaczej, spalamy mniej kalorii, niż spożywamy. - Tkanka tłuszczowa jest takim magazynem na zapas. Bardzo dobrze, że mamy trochę tłuszczu; w końcu chroni nasze narządy wewnętrzne i produkuje pewne hormony. Natomiast jak zaczyna się nadmiar, organizm zaczyna się powiększać. Jak chcemy wlać za dużo benzyny do samochodu, to lejemy pod korek, a potem się wylewa - wyjaśnia dr Joanna Neuhoff-Murawska.

Rozmówczyni Piotra Łodeja podkreśla, że istnieje wiele powodów, dla których w naszym ciele odkłada się nadmiar tłuszczu. - To kwestia m.in. tego, że nie spalamy tego tłuszczu. (...) W porównaniu z naszymi przodkami, którzy biegali 15 kilometrów dziennie, żeby złapać schabowego, wszyscy jesteśmy kanapowcami; łącznie z tymi, którzy biegają maratony. Nasze życie się zmienia; wyliczono, że są tacy rekordziści, którzy zrobią tylko 300 kroków dziennie - mówi gość radiowej Trójki.

- Przyjrzyjmy się sobie; czy nie mamy tendencji do przybierania, a nasze ubrania nie robią się za ciasne. Jeśli tak, spójrzmy na swój jadłospis i tryb życia. Łatwiej wyhamować coś, co dopiero się zaczęło, niż później walczyć z nadwagą czy otyłością - zachęca ekspertka.

Nadmiar kilogramów - problem również wśród najmłodszych

Problem tycia dotyczy niestety również dzieci. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 roku dzieci w wieku 7-9 lat z Polski zajmują ósme miejsce na świecie pod względem przybierania na wadze. 

- Genów swoich i dziecka nie zmienimy. To, na co mamy wpływ, to środowisko, w którym dziecko się wychowuje. Tworzymy dzieci na podobieństwo i obraz samych siebie - podkreśla ekspertka. Jak wyjaśnia dr Joanna Neuhoff-Murawska, jeśli małoletni rozpoczyna walkę z nadwagą, rodzic również powinien wprowadzić w swój grafik aktywność fizyczną. - Dziecko widzi, co my robimy. Musimy w tym czasie pobiegać dookoła tej hali sportowej, pójść na inne zajęcia, albo pobiegać z dzieckiem. Ono musi widzieć, że nie ma kibica, ale gramy do tej samej bramki - apeluje.

Posłuchaj

15:19
Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: dr Joanna Neuhoff-Murawska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 4.03.2024
Godzina emisji: 15.37

qch

Polecane