Chris Rea kończy 73 lata. Ikona muzyki, która chciała zostać dziennikarzem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chris Rea kończy 73 lata. Ikona muzyki, która chciała zostać dziennikarzem
Chris Rea podczas koncertu w NiemczechFoto: PAP/DPA/arifoto UG

- Mimo że wybrałem muzykę, moja pierwsza pasja to dziennikarstwo. Chciałem zostać dziennikarzem i pisać o wyścigach samochodowych - przyznał w jednym z wywiadów Chris Rea. Wokalista, autor tekstów i gitarzysta 4 marca kończy 73 lata. Do jego największych przebojów należą m.in. "Fool (If You Think It's Over)" i "The Road to Hell".

Chris Rea przyszedł na świat w 1951 roku w Middlesbrough. Jego mama pochodzi z Irlandii. Ojciec natomiast pochodzi z Włoch i przybył na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej. Swoją pierwszą gitarę kupił będąc dwudziestolatkiem,  w... sklepie z używaną odzieżą. Wynikało to z faktu, że w jego miejscowości nie było zbyt wielu sklepów z instrumentami. 

Chris Rea i Deep Purple - co mają wspólnego?

Działalność artystyczną solenizant rozpoczął w 1973 roku. Muzyk dołączył wówczas do lokalnej grupy Magdalene. Co ciekawe, zastąpił w nim Davida Coverdale'a, który odszedł wówczas do Deep Purple. Chris Rea zaczął pisać piosenki dla Magdalene, ale z czasem został również wokalistą zespołu. Było to po części dziełem przypadku - swój debiut jako wokalista Rea zaliczył, kiedy główny wokalista Magdalene nie pojawił się na zaplanowanym koncercie.

W 1977 roku Chris Rea opuścił Magdalene (wtedy już Beautiful Losers) i rozpoczął karierę solową. Już rok później wydał swój pierwszy wielki przebój - "Fool (If You Think It's Over)". W kolejnych latach artysta nagrywał kolejne kompozycje, które cieszyły się ogromną popularnością. 

Źródło: Chris Rea Official/YouTube

Jako ciekawostkę można dodać, że dwa ze swoich przebojów Chris Rea napisał stojąc w korkach drogowych - "The Road to Hell" (popularnością cieszy się zwłaszcza druga część kompozycji, z dopiskiem "Part Two") i "Driving Home for Christmas". Widać więc, że wena może spłynąć na nas nawet za kierownicą.

Chris Rea - dziennikarstwo i motoryzacja na pierwszym miejscu

Choć to muzyce Chris Rea zawdzięcza swoją popularność, jego największą pasją są czytanie i dziennikarstwo. W jednym z wywiadów artysta stwierdził, że chciał pisać o wyścigach samochodowych. - Gdzieś w głębi wierzę, że mogłem być porządnym dziennikarzem - mówił.

Źródło: Chris Rea Official/YouTube

Muzyczna działalność nie przeszkodziła artyście w realizowaniu pasji motoryzacyjnej. Kilkukrotnie Chris Rea brał udział w wyścigach starszych samochodów; jego "bolidem" był Morris Minor z 1959 roku. Ponadto artysta stworzył utwór "Saudade", dedykowany Ayrtonowi Sennie - brazylijskiemu kierowcy i trzykrotnemu mistrzowi Formuły 1.

Najczęściej czytane:


Posłuchaj

1:37
Chris Rea kończy 73 lata. Ikona muzyki, która chciała zostać dziennikarzem (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Data emisji: 4.03.2024
Godzina emisji: 14.48

qch

Polecane