• Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ewa Swoboda została wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów Foto: PAP/Adam Warżawa

Ewa Swoboda zdobyła srebrny medal na halowych mistrzostwach świata w Glasgow. Polska sprinterka w finale biegu na 60 metrów przegrała tylko z Julien Alfred z Saint-Lucii. Wcześniej, w półfinale, Swoboda pobiła rekord Polski.

• Ewa Swoboda jest pierwszą polską sprinterką, która na halowych mistrzostwach świata zdołała wywalczyć medal w biegu na 60 metrów
  • W biegu finałowym Polka zanotowała czas 7,00, zaledwie o 0,02 sekundy wolniejszy od wyniku Julien Alfred

Przed rozpoczęciem mistrzostw w Glasgow Ewa Swoboda była uznawana za największą polską nadzieję na zdobycie medalu.

Ewa Swoboda błyszczała w Glasgow

26-latka podczas swoich startów udowadniała, że znajduje się w rewelacyjnej dyspozycji. W sobotniej sesji porannej Ewa Swoboda bez problemu przeszła eliminacje, ale prawdziwy popis dała w wieczornym półfinale. Zanotowała czas 6,98 s, który nie tylko był najlepszym wynikiem tego roku na świecie, ale też nowym rekordem Polski!

Nic dziwnego, że przed finałem polscy kibice liczyli na złoty medal! Bieg decydujący o medalach rozpoczął się z opóźnieniem, gdyż Amerykanka Aleia Hobbs zgłosiła ból łydki i potrzebowała pomocy masażystki.

Jedna z głównych rywalek Swobody nie była w stanie rywalizować i musiała się wycofać z występu w finale.

Jest medal! Swoboda wicemistrzynią

Do walki stanęło zatem siedem sprinterek. Ewa Swoboda nie zawiodła oczekiwań i zdobyła srebrny medal! Polka przebiegła dystans 60 metrów w czasie 7,00 s.

Minimalnie szybsza od naszej reprezentantki była Julien Alfred z Saint-Lucii - 6,98 s. Skład podium uzupełniła Włoszka Zaynab Dosso - 7,05 s.

Zwyciężczyni wyszła z bloków nieco słabiej od Swobody, ale w drugiej części dystansu zdołała wyprzedzić reprezentantkę Polski.

Sobotni sukces Swobody ma wymiar historyczny. 26-letnia biegaczka jest pierwszą Polką, która zdobyła medal halowych mistrzostw świata w tej prestiżowej konkurencji. Dwa lata temu w Belgradzie Ewa Swoboda finiszowała na czwartym miejscu w Belgradzie.

Srebrny medal podopiecznej Iwony Krupy jest też pierwszym krążkiem zdobytym przez reprezentację Polski w Glasgow.

Okazję do powiększenia tego dorobku nasi lekkoatleci będą mieli w niedzielę. Tego dnia halowe mistrzostwa świata dobiegną końca.

1:17
Tak finałowy bieg relacjonował w Programie Pierwszym Polskiego Radia Cezary Gurjew (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyniki finałów drugiego dnia lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Glasgow: