Joseph Conrad w Zakopanem. Spotkanie z Ingmarem Villqistem [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Joseph Conrad w Zakopanem. Spotkanie z Ingmarem Villqistem [POSŁUCHAJ]
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ingmar Villqist – pod tym pseudonimem pisze dramaty historyk sztuki Jarosław Świerszcz ("Noc Helvera", "Oskar i Ruth", "Beztlenowce"). Krytyk teatralny Roman Pawłowski po przeczytaniu wręczonych mu przez autora dwóch sztuk, napisał w książce "Pokolenie porno" (2003): "Było to objawienie – jeszcze nikt tak w Polsce nie pisał dla teatru". Na "Scenie teatralnej Trójki" zaprosiliśmy do wysłuchania sztuki zatytułowanej "Conrad". 

Na początku XXI wieku sztuki tajemniczego Villqista były często wystawiane w teatrach. Pawłowski zwracał uwagę na "skandynawski koloryt jego utworów", na to, że "Villqist poszukuje istoty człowieczeństwa w defektach (…) opisuje przede wszystkim ułomności emocjonalne (…) Motyw sztuki, artysty pojawiły się (…) w wielu jego dramatach".

Ingmar Villqist

Villqist jest autorem zarówno kameralnych jednoaktówek, jak i pełnowymiarowych utworów. Były one realizowane także w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia, prezentowane między innymi w Programie III (np. "Beztlenowce"). Większość swoich utworów sam reżyseruje.

"Conrad", tak zatytułowany jest dramat, który Villqist adaptował i zrealizował w Teatrze PR. Premiera odbyła się w listopadzie 2023 roku w Programie I PR. My, na "Scenie Teatralnej Trójki", przedstawiamy to słuchowisko w roku 100. rocznicy śmierci Józefa Konrada Korzeniowskiego (3 sierpnia 1924).

Epizody z życia Conrada

Ingmar Villqist próbuje się przyjrzeć tu epizodowi z życia Conrada, jego drugiemu pobytowi w ojczyźnie, w Zakopanem w 1914 roku. Pisze o tym, co wydarzyło się wtedy i o tym, co mogło się wydarzyć w życiu autora "Jądra ciemności". Wśród bohaterów są postaci historyczne, przede wszystkim Aniela Zagórska, jego krewna i pierwsza tłumaczka, Józef Piłsudski oraz wuj Korzeniowskiego. 

Anielę Zagórską w słuchowisku zagrała brawurowo Katarzyna Warnke, będąc zarazem naszą przewodniczką. W roli Piłsudskiego wystąpił Sławomir Orzechowski, wygłaszający w finale monolog, o którym trudno jest zapomnieć, ekspresyjny i boleśnie aktualny. W postać Wuja wcielił się świetny, jak zwykle, Stanisław Brudny. Rolę tytułową powierzył reżyser swojemu przyjacielowi, urodzonemu, podobnie jak on, w Chorzowie, Andrzejowi Mastalerzowi.

Na spotkanie z Ingmarem Villqistem zaprosili: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


Posłuchaj

56:04
Ingmar Villqist – "Conrad" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Ingmar Villqist – "Conrad" – 3.03.2024, godz. 22.05.

Reżyseria: Ingmar Villqist

Realizacja: Andrzej Brzoska

Opr. muz.: Renata Baszun

Obsada: Katarzyna Warnke, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Sławomir Orzechowski, Aleksander Sosiński, Konrad Żygadło, Wojciech Melzer. 

Czas trwania: 39’27"

pr/mo

Polecane