Protesty rolników. "Komisja Europejska zamknęła się w swojej bańce"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Protesty rolników. "Komisja Europejska zamknęła się w swojej bańce"
Politycy o protestach rolnikówFoto: PR

– KE zamknęła się w swojej bańce i efekt jest taki, że większość państw UE zgłasza żądania likwidacji Zielonego Ładu, ponieważ jest to nietrafione, przeskalowane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marek Jakubiak z Kukiz’15. Gośćmi audycji byli również: Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta, Anna Maria Żukowska z Lewicy, Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Anna Maria Żukowska przyznała, że widzi "szansę na zawieszenie Zielonego Ładu". – Już 19 państw Unii Europejskiej zapowiedziało, że również będzie się domagało zmian w tzw. Zielonym Ładzie. Uważam, że to jest kolejna sytuacja w Komisji Europejskiej, przy której zabrakło dialogu, i stąd te protesty, które przecież nie tylko w Polsce się odbywały – zaznaczyła posłanka Lewicy. 

Donald Tusk gotów złamać prawo unijne 

Przemysław Wipler zwrócił uwagę na fakt, że "my jako Konfederacja protestowaliśmy przeciw Zielonemu Ładowi na etapie jego wprowadzenia". – Mamy sytuację, w której protesty rolników w całej Unii Europejskiej, w Polsce doprowadziły do bardzo zdroworozsądkowego podejścia Donalda Tuska. Zauważmy, że premier powiedział, że w interesie polskich rolników jest gotów złamać prawo unijne, mnie to cieszy, a jednocześnie dziwi – mówił polityk. 

Andrzej Halicki przypomniał, "co to jest Zielony Ład". – Pod tym dokumentem co do celów klimatycznych podpisał się Mateusz Morawiecki, mieliśmy być liderem "Zielonego Ładu" i to jest 28 aktów w różnych obszarach od podatków przez gospodarkę rolną, naturę i odbudowę środowiska i w ramach tego jest kilkaset rozporządzeń – zauważył poseł KO.

Protesty rolników. "KE zamknęła się w swojej bańce"

Marek Jakubiak z Kukiz’15 powiedział, że "Komisja Europejska zamknęła się w swojej bańce i efekt jest taki, że większość państw Unii Europejskiej zgłasza żądania likwidacji Zielonego Ładu, ponieważ jest to nietrafione, przeskalowane". 

Zdaniem Krzysztofa Paszyka "to nie jest tak, że ostatnie tygodnie nic w sprawie nie przyniosły". – Te aktywności ministra Siekierskiego, ministra rolnictwa, w relacjach z Komisją Europejską już zaowocowały wstrzymaniem wprowadzania postanowień Zielonego Ładu na najbliższy rok – podkreślił poseł PSL. 

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta wskazała, że "prezydent ma oczywiście tutaj jasne zdanie i absolutne zrozumienie dla postulatów rolniczych, ale też nie jest żadną tajemnicą, że negocjacje unijne, szczególnie na takim poziomie roboczym, to jest domena Rady Ministrów". 

Polscy rolnicy od tygodni protestują, domagając się rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, który ich zdaniem doprowadzi do zmniejszenia opłacalności produkcji rolnej. Producenci żywności żądają też uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrony hodowli zwierzęcej w Polsce.

Posłuchaj

53:54
Protesty rolników. "Komisja Europejska zamknęła się w swojej bańce" (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Marek Jakubiak (Kukiz’15), Krzysztof Paszyk (Polskie Stronnictwo Ludowe), Przemysław Wipler (Konfederacja)
Data emisji: 2.03.2024
Godzina emisji: 9.05

nt/pr/wmkor

Polecane