Warszawski transport publiczny bez kasowników i kartonikowych biletów - co z wykluczonymi cyfrowo?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Warszawski transport publiczny bez kasowników i kartonikowych biletów - co z wykluczonymi cyfrowo?
Warszawa przygotowuje się do nowego, mobilnego systemu poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską. Tymczasem, jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, wykluczenie cyfrowe, rozumiane jako niekorzystanie z internetu (z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy itp.), dotyczyło w 2020 roku aż 3,8 mln PolakówFoto: Shutterstock

Kartonikowe bilety i stacjonarne kasowniki przejdą do historii. Warszawa przymierza się do zmodernizowania systemu biletowego. Całość ma być nowoczesna i mobilna. Co z osobami wykluczonymi cyfrowo? - Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego uspokajają. 

 • Ruszają prace nad modernizacją systemu biletowego w Warszawie.
 • Jak zapowiadają przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, tradycyjne biletomaty i kasowniki mają zniknąć z autobusów, tramwajów oraz ze stacji metra. Zostaną zastąpione przez nowoczesny system zakupu biletów.
 • Miasto zapewnia, że w przestrzeni publicznej zostaną zachowane zarówno karty miejskie, jak i bilety papierowe, które pasażerowie będą mogli aktywować poprzez zeskanowanie kodu QR już z nowego urządzenia.

Już za cztery lata warszawskie bilety zastąpi nowoczesny, mobilny system płatności za przejazd. Bez obowiązujących dotychczas kartonikowych biletów i z najlepszą możliwą dla pasażera taryfą za przejazd. Z przystanków i stacji znikną więc tradycyjne biletomaty, a z pojazdów kasowniki. Czy to zmiana na dobre? Co z osobami wykluczonymi cyfrowo?

Bez fizycznych biletów w Warszawie

Zgodnie z zapowiedziami całkowicie mają zniknąć jednorazowe bilety kartonikowe. Zastąpią je karty płatnicze, smartfony i smartwatche - do aplikacji przypisane zostaną niezbędne dane związane z przejazdami, a konto pasażerów - obciążone pod koniec dnia, z uwzględnieniem najkorzystniejszej dla niego taryfy przejazdowej.

Najczęściej czytane


Zmiany dobre dla wszystkich?

Pojawia się jednak pytanie: co z osobami wykluczonymi cyfrowo lub z seniorami, dla których już teraz zakup biletu jest nie lada wyzwaniem? – Przed kilkoma laty bilety zniknęły z kiosków, a w punktach sprzedaży można je nabyć, jedynie płacąc kartą. To dla mnie trudne. Ja posługuję się gotówką i wolałam wrzucać do maszyny pieniądze – mówiła jedna z warszawianek.

Jak zapewniają przedstawiciele ZTM, w przestrzeni publicznej miasta zostaną zachowane zarówno karty miejskie, jak i bilety papierowe, które pasażerowie będą mogli aktywować poprzez zeskanowanie kodu QR już z nowego urządzenia. "To proces" – uspokajają.

Nowy system w komunikacji miejskiej w Warszawie ma działać w całym mieście od 2028 roku. Wcześniejsze zmiany będą wprowadzane stopniowo. 

Posłuchaj

5:01
Warszawa bez kasowników biletów - co z wykluczonymi cyfrowo? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wykluczenie cyfrowe

 • Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, wykluczenie cyfrowe, rozumiane jako niekorzystanie z internetu (z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy itp.), dotyczyło w 2020 roku aż 3,8 mln Polaków.
 • 96 proc. osób pierwotnie wykluczonych cyfrowo stanowiły osoby w wieku 45-74 lata. W 2020 roku 50 proc. osób w tej grupie wiekowej nie posiadało choćby podstawowych kompetencji cyfrowych.
 • Zgodnie z opublikowanym przez ministerstwo raportem kluczową formą wykluczenia cyfrowego decydującą o niekorzystaniu z internetu pozostaje wykluczenie motywacyjne. Blisko 66 proc. osób niekorzystających z sieci uzasadnia to brakiem potrzeby, mimo że wielu z nich ma w domu urządzenie zapewniające dostęp do sieci.
 • Wykluczenie cyfrowe wiąże się dziś bardziej z brakiem świadomości i umiejętności cyfrowych niż z fizycznymi problemami w dostępie do sieci. Podstawą występowania wykluczenia motywacyjnego jest niska świadomość potrzeb związanych z ważnymi w życiu jednostek sprawami, które mogą być zaspokojone za pośrednictwem sieci, i brak wiedzy o tym, do czego może posłużyć internet.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadził: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 1.03.2024
Godziny emisji: 7.49

zch/kormp

 

Polecane