Opera Bałtycka powraca do "Trójki pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opera Bałtycka powraca do "Trójki pod Księżycem"
Tomasz KoniecznyFoto: Polskie Radio

Zaproszenie na premierę "Latającego Holendra" Wagnera zapowiadało powrót Opery Bałtyckiej do "Trójki pod Księżycem". Gościliśmy już dyrektora muzycznego gdańskiej opery Yaroslava Shemeta, a tym razem zaprosiliśmy dyrektora Romualda Wiczę-Pokojskiego oraz światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego.

Dyrektor Opery Bałtyckiej opowiedział o repertuarze realizowanym w drugiej połowie sezonu 2023/24, ale nie tylko. 26 lutego odbyło się pierwsze w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkanie z przedstawicielami wszystkich teatrów muzycznych i operowych. Ministerstwu został przedstawiony m.in. projekt ustawy o emeryturach dla tancerzy.


Romuald Wicza-Pokojski i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Romuald Wicza-Pokojski i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

II Opera Baltic Festival 

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o zaplanowanym na 20-25 lipca II Opera Baltic Festival w Sopocie i Gdańsku. Tomasz Konieczny jest jego pomysłodawcą oraz dyrektorem muzycznym. W ubiegłym roku to właśnie dramat muzyczny Wagnera uroczyście otwierał w Operze Leśnej w Sopocie pierwszą edycję OBF. W tym roku będziemy mieli okazję obejrzeć między innymi "Turandot" Pucciniego oraz "Jasia i Małgosię" Humperdincka. 


Przemysław Bluszcz w studiu Polskiego Radia Przemysław Bluszcz w studiu Polskiego Radia

Performatywne czytanie "Warszawianki"

Wydanie rozpoczęło się krótką relacją z wyjątkowego wydarzenia, którego mogliśmy być świadkami w niedzielę 25 lutego w Instytucie Teatralnym. Usłyszeliśmy Przemysława Bluszcza, który wystąpił w roli Generała Chłopickiego w performatywnym czytaniu "Warszawianki" Wyspiańskiego. Czytanie odbyło się tym dniu, w którym jak pisał Wyspiański, w 1831 roku "rzecz dzieje się". Autor adaptacji i reżyser tej wersji "Warszawianki" – Mariusz Malec – zwrócił uwagę na to, jak rzadko jest ona wystawiana współcześnie. W czytaniu wzięli udział także Wiktoria Gorodeckaja, młodzi aktorzy, Paweł Paprocki, który stworzył i wykonał muzykę, oraz, w roli Starego Wiarusa, jak wiadomo niemej, Michał Breitenwald.


Mariusz Malec w Radiowej Trójce Mariusz Malec w Radiowej Trójce


Posłuchaj

54:50
Opera Bałtycka powraca do "Trójki pod Księżycem" (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.03.2024
Godzina emisji: 0.05

bm/zch

Polecane