Chór skupiający młodzież z sądeckich szkół. Reportaż "Miłośnicy dawnych melodii" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chór skupiający młodzież z sądeckich szkół. Reportaż "Miłośnicy dawnych melodii" [POSŁUCHAJ]
Chór "Scherzo" Foto: mat. promocyjne

Są jednym z najbardziej uznanych chórów w Polsce, promujących muzykę dawną wśród młodych ludzi. Stowarzyszenie Młodzieżowego Chóru "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu wygrywa najbardziej prestiżowe konkursy w kraju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt.  "Miłośnicy dawnych melodii".

  • Chór "Scherzo" (z jęz. włoskiego: żart) powstał w 1987 roku.
  • Jest chórem mieszanym skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich.
  • Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu renesansu oraz współczesną m.in. fragmenty "Carmina Burana" C. Orffa i "Misa Criolla" A. Ramireza. 
  • Chór koncertował za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Anglii. W latach 1993 i 1997 wystąpił z koncertami u papieża Jana Pawła II.

Założycielem i dyrygentem Młodzieżowego Chóru "Scherzo" jest Andrzej Citak - muzyk, pedagog, chórmistrz, doktor sztuk muzycznych o specjalności dyrygentura, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Chór "Scherzo" (z jęz. włoskiego: żart) 

"Scherzo" jest czterogłosowym chórem mieszanym skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich, w wieku 15-18 lat. Zespół pracuje również w dwóch formacjach: jako zespół wokalny wykonujący madrygały i chansonne oraz chór kameralny śpiewający muzykę dawną. 

Czytaj także:

Wielokrotnie nagradzany

Chór wielokrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu "Schola Cantorum" w Kaliszu, zdobywając łącznie 5 Złotych, 9 Srebrnych i 5 Brązowych "Harf Eola" oraz nagrodę "Grand Prix". Ponadto zdobył dwukrotnie "Złoty Kamerton" i czterokrotnie "Srebrny Kamerton" na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rzeszowie, Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Festiwalu "Bydgoskie Impresje Muzyczne", I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" w kategorii chórów młodzieżowych oraz Srebrny i Brązowy Medal na Festiwalu Pieśni Religijnej w Preveza w Grecji.

Ponadto chór zagrał i wydał 6 płyt CD oraz płytę DVD ze swoim repertuarem. Za swoją działalność został uhonorowany Medalem 700-lecia Nowego Sącza, Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza, Medalem Województwa Małopolskiego oraz Nagrodą Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłuchaj

28:43
Chór skupiający młodzież z sądeckich szkół. Reportaż "Miłośnicy dawnych melodii" (Trójka/ Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Miłośnicy dawnych melodii"
Autor reportażu:
 Monika Chrobak
Data emisji: 
29.02.2024
Godzina emisji: 
22.17

mch/zch


Polecane