Skaldowie i goście. Historyczny koncert na finał cyklu "Z Osieckiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skaldowie i goście. Historyczny koncert na finał cyklu "Z Osieckiej"
Zespół Skaldowie był inspiracją dla Agnieszki OsieckiejFoto: Beata Zawrzel/REPORTER

W ostatnim odcinku cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki". Odbył się on w 1997 roku i był symbolicznym "chrztem" studia M-1 przy Myśliwieckiej.

14 czerwca 1997 roku w Trójkowym studiu odbyło się wydarzenie, które śmiało można nazwać epokowym. Koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" był hołdem złożonym zmarłej kilka miesięcy wcześniej Agnieszce Osieckiej. Był to zarazem dzień, w którym studio koncertowe M-1 przy ul. Myśliwieckiej zyskało imię czołowej poetki polskiej piosenki.

Osiecka i kultura rodem z Krakowa

Tego wieczoru rolę gospodarzy na scenie przejęli muzycy zespołu Skaldowie. – Z jednej strony był to zespół typowo bigbitowy, rockandrollowy, ale ich zainteresowania artystyczne i ta kultura krakowska, która z nich biła, były inspiracją dla Agnieszki – mówił w audycji "Z Osieckiej" Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, który współorganizował i zapowiadał koncert. 

– Skaldowie mieli multum przebojów właśnie z tekstami Agnieszki – dodała Zofia Sylwin, która od lat 70. zajmuje się logistyką Trójkowych koncertów. Do tego grona należą m.in. piosenki "Króliczek", "W żółtych płomieniach liści" i "Nie całuj mnie pierwsza".

Wydarzenie nie tylko estradowe

Do Skaldów na scenie dołączali zaproszeni goście, m.in. Magda Umer, Łucja Prus i grupa Alibabki. – Te koncerty miały być jakimś wydarzeniem, nie tylko estradowym, ale też radiowym; żeby to było spotkanie różnych ludzi, różnych kultur, różnych sytuacji. Chcieliśmy, żeby oni też poczuli się wyjątkowo – opowiadał Sztompke.

Posłuchaj

4:37
Paweł Sztompke i Zofia Sylwin wspominają koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" (Z Osieckiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nagranie koncertu "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" ukazało się na płycie wydanej nakładem Polskiego Radia. Są na niej takie tytuły, jak "Czarodzieje", "Kiedy mnie już nie będzie" czy "Dziś Prawdziwych Cyganów już nie ma". 

Posłuchaj

54:55
Koncert Skaldów i narodziny Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W trwającym przez cały luty cyklu "Z Osieckiej" wracaliśmy do pamiętnych koncertów z tego legendarnego studia. Przypomnieliśmy występy m.in. takich artystów, jak Republika, SBB, Breakout, Midge Ure, O.S.T.R. i Krzysztof Zalewski w repertuarze Czesława Niemena.

Posłuchaj:

Zobacz także: 

***

Na audycję "Z Osieckiej" w czwartek (29 lutego) o godz. 19.05 zaprosiła Justyna Grabarz. 

kc / rk 

Polecane