Jorgos Skolias. Człowiek - głos

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jorgos Skolias. Człowiek - głos
Jorgos Skolias - bohater tego wydania "Nocnej strefy"Foto: Ada & Sobiesław Pawlikowscy Photography / materiały promocyjne

Jorgos Skolias urodził się w Zgorzelcu, od lat mieszka w Krakowie. Jest Polakiem o greckich korzeniach, ale podkreśla, że jego miejscem tak naprawdę jest muzyka.

Jorgos Skolias - improwizator, wokalista i pieśniarz

Na początku kariery współpracował między innymi z zespołami Young Power, Krzak, Dżem czy Osjan. Występował i nagrywał z legendarnym Tie Breakiem, czego owocem jest kultowa płyta oparta na tekstach ks. Jana Twardowskiego.

Od lat z powodzeniem rozwija całkowicie własną i niepowtarzalną paletę brzmień wokalnych, której korzeni można upatrywać zarówno w Grecji czy Mongolii i Tuwie, jak i w amerykańskim soulu i bluesie. Skolias jest artystą, który nigdy nie płynie ani z prądem, ani pod prąd, za to zawsze - w wybranym przez siebie kierunku.

O skomplikowanej historii rodzinnej i greckiej diasporze w Polsce

28 lutego całą "Nocną strefę" poświęciliśmy właśnie Jorgosowi Skoliasowi. Słuchaliśmy opowieści o greckich korzeniach, skomplikowanej historii rodzinnej, o greckiej diasporze w Polsce, o przeglądzie młodych zespołów, w którym młodego Jorgosa jako juror oceniał Czesław Niemen, o szalonych latach osiemdziesiątych i rozwijaniu własnej sztuki.

Muzyka ze wszystkich etapów działalności

Posłuchaliśmy muzyki ze wszystkich etapów jego działalności: od Krzaka i Young Power, przez duety z Bronkiem Dużym i Bogdanem Hołownią, projekty Sefardix (z braćmi Olesiami), Theatro (z Anthimosem Apostolisem), Free (z Piotrem Rachoniem), po album "Kolos" nagrany wspólnie z synem, perkusistą Antonisem Skoliasem.


Posłuchaj

1:59:53
Jorgos Skolias. Człowiek - głos (Nocna strefa/Dwóka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Jorgos Skolias (improwizator, wokalista i pieśniarz)

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Polecane