"Protest ma charakter ogólnoeuropejski, chodzi o opłacalność rolnictwa". Zgorzelski o oczekiwaniach rolników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Przedstawione zostały najważniejsze argumenty, które sprowadziły rolników nie tylko do Warszawy, ale w ogóle do większości stolic europejskich, bo protest ma charakter ogólnoeuropejski - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Polityk mówił o rozmowach z rolnikami.

Piotr Zgorzelski komentował spotkanie rolników z marszałkiem Sejmu. Szymon Hołownia zaproponował rozmowy w formacie okrągłego stołu.

- Cieszę się, że po wygranych wyborach 15 października Sejm może być otwarty także dla protestujących, nie tylko w wymiarze wyjścia do nich w trakcie protestu, ale także w takim, że mogą się czuć w Sejmie jak u siebie, wszak to nasi wyborcy - mówił polityk PSL.

Jak mówił, w czasie spotkania "przedstawione zostały najważniejsze argumenty, które sprowadziły rolników nie tylko do Warszawy, ale w ogóle do większości stolic europejskich". - Protest ma charakter ogólnoeuropejski, chodzi o opłacalność rolnictwa jako takiego, segmentu gospodarki nie tylko polskiej, ale europejskiej, który wymaga wsparcia UE - podkreślił gość Trójki.

- Rolnicy oczekują także po prostu wsparcia finansowego, ze względu na katastrofalny wektor opłacalności dopłaty powinny mieć wymiar systemowy - powiedział Piotr Zgorzelski.

Argumenty rolników

- Oprócz opłacalności, to Zielony Ład. Z ust delegatów wybrzmiało, że lepiej by było, gdyby to był Chłopski Ład, ład, który ma być ustawowym dokumentem dedykowanym rolnictwu, był przyjazny dla niego, a nie był w kontrze - mówił członek ludowców. - Trzeci argument, dlaczego rolnicy strajkują, to eksport zboża z Ukrainy - dodał.

Jak powiedział polityk, "chodzi o zdjęcie z rynku nadwyżek 20 mln ton zboża". - Tak szacuje marszałek senior Marek Sawicki. To część, która pozwoliłaby wrócić cenom do bardziej rynkowych azymutów. Jeśli chodzi o wymiar bardziej indywidualny, wsparcie dla rolników powinno dotyczyć tych sektorów, które najbardziej ucierpiały - ocenił.


Posłuchaj

15:26
Piotr Zgorzelski: rolnicy oczekują po prostu także wsparcia finansowego, ze względu na katastrofalny wektor opłacalności dopłaty powinny mieć wymiar systemowy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, PSL)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 8.45

pg

wmkor

Polecane