Natalia Sikora z piosenkami Janis Joplin w Studiu im. A. Osieckiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Natalia Sikora z piosenkami Janis Joplin w Studiu im. A. Osieckiej
Natalia Sikora zaśpiewała w studiu Trójki piosenki Janis Joplin.Foto: Polskie Radio / Jacek Konecki

Niezapomniane przeboje i te nieco mniej znane piosenki z repertuaru Janis Joplin usłyszeliśmy w środowym wydaniu cyklu "Z Osieckiej" (28 lutego 2024 roku). Tego wieczoru wspominaliśmy koncert Natalii Sikory, który wokalistka dała w Trójce osiem lat temu, w 2016 roku.

37-letnia Natalia Sikora była nazywana "polską Janis Joplin" już u zarania swojej kariery muzycznej. Sama zresztą nigdy nie wypierała się fascynacji twórczością amerykańskiej legendy, a brawurowe wykonanie piosenki "Cry Baby" z repertuaru Joplin pomogło jej zwyciężyć w programie "The Voice of Poland" w 2013 roku.

Rok później Natalia wcieliła się w postać swojej idolki w musicalu "Janis" wystawianym we wrocławskim Teatrze Capitol, a w 2015 roku wydała koncertową płytę "Buried Alive in the Blues", nagraną na żywo z zespołem Voo Doo Dog i będącą hołdem dla ikony epoki dzieci kwiatów. Płyta powstała w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie Sikora pojawiła się ponownie w maju 2016 roku. Właśnie ten występ wspominaliśmy w cyklu "Z Osieckiej".

 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Trzeciego Polskiego Radia 

Czytaj także: 

Zobacz zapis koncertu: 

Później na Trójkowej scenie, w studiu im. Agnieszki Osieckiej, zaprezentowała się 23 stycznia 2022 roku. – To bardzo ważna data w moim artystycznym życiu – mówiła przed występem. – Muzyka to całe moje życie. Zapraszam was bardzo gorąco. To będzie wieczór pełen żywiołów! – deklarowała i dotrzymała słowa. Wraz z towarzyszącym jej zespołem Voodoo Dog zaprezentowała naprawdę solidną porcję klasycznego rocka z domieszką bluesa, soul i metalu: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Trzeciego Polskiego Radia  

Natalia Sikora pochodzi ze Słupska, a karierę muzyczną rozpoczęła jako zaledwie 13-latka w lokalnym Młodzieżowym Centrum Kultury. To tam związała się z Teatrem Rondo i została laureatką licznych przeglądów i konkursów aktorsko-wokalnych. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Polskiego Radia ukazała się jej płyta studyjna, wydana we współpracy z kompozytorem Piotrem Proniukiem. Album zatytułowany "Absurdustra–Próba Norwida" spotkał się z ciepłym przyjęciem. 

Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów wokalnych oraz aktorskich. W 2013 roku zwyciężyła w talent show "The Voice Of Poland" i Super Debiutach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała piosenkę Maryli Rodowicz "Konie". Od 2007 roku wraz z pianistą Piotrem Proniukiem tworzą bluesowy zespół Sikora Proniuk Duo, wspólnie wydali płytę z utworami Norwida "Absurdustra. Próba Norwida" i z tym materiałem koncertują do dzisiaj. Jakby tego było mało - z grupą Mięśnie gra punk rocka. W 2014 roku wydała swoją pierwszą autorską płytę "BWB Experience", wypełnioną ostrymi bluesowymi brzmieniami. 

 

***

Na audycję "Z Osieckiej" w środę (28 lutego) zaprosiła Justyna Grabarz. Jej gościem była Natalia Sikora.

kc/ rk /mpkor

Polecane