Podatek PIT – dlaczego warto płacić go w miejscu zamieszkania?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podatek PIT – dlaczego warto płacić go w miejscu zamieszkania?
Warto zadbać o to, aby nasze podatki pomagały społeczności, w której żyjemy. Foto: Shutterstock/chayanuphol

Z podatku PIT, zapłaconego przez jednego tylko obywatela, można sfinansować zasianie 50 metrów kwadratowych trawnika lub ułożenie kilku metrów chodnika. Rozliczając się z fiskusem, warto więc zadbać o to, aby nasza danina trafiła do kasy gminy lub dzielnicy, w której sami mieszkamy.

  • Ok. jednej trzeciej płaconego przez obywatela podatku PIT idzie do kasy lokalnej społeczności.
  • Jedna czwarta mieszkańców Warszawy rozlicza się z fiskusem poza stolicą.
  • Oprócz dochodów z PIT-u lokalną kasę wspomagają także podatki od nieruchomości oraz CIT.

Mniej więcej jedna trzecia z płaconego przez nas podatku dochodowego zasila kasę miasta, dzielnicy lub gminy. Po zsumowaniu PIT-ów płaconych przez wszystkich mieszkańców składa się to na całkiem znaczącą kwotę. Często jednak w zeznaniach podatkowych podajemy adres zameldowania, a nie faktycznego zamieszkania. Przykładowo, spośród około dwóch milionów mieszkańców Warszawy tylko około półtora miliona płaci podatki w stolicy.

– Moim zdaniem jest to sprawa o tyle ważna, iż ograniczone są możliwości finansowania dzielnicy. A z roku na rok przybywa kompetencji, które musimy realizować – mówi Karol Bąkowski, lokalny aktywista z organizacji Bezpieczny i Zielony Ursus. 

Co ważne, aby zasilić swoim podatkiem lokalną społeczność, nie trzeba się nawet zameldowywać w miejscu zamieszkania. Wystarczy dopisać się do miejscowego Urzędu Skarbowego, podając właściwy adres w zeznaniu podatkowym.

Dobrostan dzielnicy w rękach podatników

Oczywiście, nie cały płacony przez nas podatek zasila budżet lokalny. – Na przykładzie: jeśli ktoś płaci podatek dziesięć tysięcy złotych, to mniej więcej trzy tysiące trafi do dzielnicy. Jest to o tyle duża kwota, iż zbudowanie jednego metra kwadratowego chodnika kosztuje pięćset złotych, czyli taki jeden wpłacający tak naprawdę odpowiada za kilka metrów chodnika, który powstaje. Jeśli w dzielnicy mamy sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców, to mogą się oni znacznie przełożyć na dobrostan tej dzielnicy – tłumaczy Bąkowski.

Oprócz dochodów z PIT-u lokalną kasę wspomagają także – choć w mniejszym stopniu – inne podatki: od nieruchomości oraz CIT. W tym ostatnim przypadku na lokalne potrzeby idzie sześć procent wpłaconej kwoty.

Posłuchaj

2:42
Podatek PIT – dlaczego warto płacić go w miejscu zamieszkania? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska 
Data emisji: 26.02.2024
Godziny emisji: 6.51

kc

wmkor

Polecane