Afera wizowa - program "Poland.Business Harbour". Szczerba: to był kanał przerzutowy, który stworzyły władze polskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Tym kanałem mogła potencjalnie, i mamy pierwsze potwierdzenia - wjeżdżała również agentura rosyjska - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący komisji śledczej ds. zbadania afery wizowej, komentując realizowany przez polskie władze program "Poland.Business Harbour".

Przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej staną w poniedziałek pierwsi świadkowie. Przesłuchani zostaną były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar K. Obaj usłyszeli zarzuty w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Lublinie. Wcześniej komisja odbierze opinię biegłego dr. Pawła Dąbrowskiego, który zajmuje się problematyką migracji i prawa migracyjnego.

Komisja ma badać nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku nadużyć. Komisja ma też ocenić umowy pośrednictwa wizowego. Ma badać okres od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Komisja śledcza ds. afery wizowej. 60 tomów akt

- Dysponujemy 60 tomami akt, to pewnie kilkadziesiąt tysięcy stron, więc materiał dowodowy w tej sprawie prokuratury jest bardzo obszerny, ale to również dokumenty z MSZ, maile Piotra Wawrzyka do polskich konsulów, dokumenty z MSWiA dot. legalizacji - wyliczył Michał Szczerba w "Salonie politycznym Trójki". 

Dodał, że komisja ma także dokumenty z instytucji odpowiedzialnych za program "Poland.Business Harbour".

- To jest taki nowy kanał przerzutowy, który został stworzony za czasów Mateusza Morawieckiego - stwierdził.

Afera wizowa. Rosjanie ściągani do Polski

Program, początkowo skierowany do białoruskich informatyków represjonowanych przez reżim Łukaszenki, został rozszerzony o kolejne kraje, m.in. Rosję.

- Przez ostatnie dwa lata, kiedy trwała wojna z Ukrainą, na teren Polski poprzez program "Poland.Business Harbour", który jest nazywany dzieckiem Mateusza Morawieckiego, wjechało 3050 Rosjan - poinformował Szczerba.

- Tym kanałem mogła potencjalnie, i mamy pierwsze potwierdzenia - wjeżdżała również agentura rosyjska. Na teren nie tylko Polski, na teren UE i krajów sojuszniczych NATO - dodał przewodniczący komisji.

Wizy do Polski

Gość Trójki zwrócił uwagę na jeszcze jedną problematyczną kwestię związaną z tym programem: bez pozwoleń na pracę, przy ścieżce tzw. biznesowej, bez pozwoleń wydawanych przez wojewodów, wydano wizy 84 315 osobom.

- W Polsce pojawiło się - to są dane Straży Granicznej z 15 lutego - 13 259 [osób] - podał.

- To był kanał przerzutowy, który stworzyły władze polskie - podsumował.


Posłuchaj

14:26
Michał Szczerba o komisji ds. badania afery wizowej i nieprawidłowościach w programie "Poland.Business Harbour" (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Gość: Michał Szczerba (przewodniczący komisji śledczej ds. zbadania afery wizowej, KO)
Data emisji: 26.02.2024
Godzina emisji: 8.45

fc/gs/wmkor

Polecane