Przyjaźń z kucykiem. Czego może nas nauczyć bycie razem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyjaźń z kucykiem. Czego może nas nauczyć bycie razem?
W stajni w podwarszawskim Kampinosie konie i kucyki mają szansę żyć wolno i spacerować po lesieFoto: Shutterstock/ImagesbyInfinity

– Kucyk pokazał nam, jak ważne są momenty zatrzymania, momenty stadne. To niesamowite, jak on za nami chodzi. W czasie tygodnia w lesie jest bardzo mało ludzi. Często puszczam kucyka, a on idzie za mną. Chciałoby się powiedzieć, że jak pies, ale to jest bardziej niż pies, który biega od drzewa do drzewa. On idzie za stadem. To jest wspaniała i niesamowita wieź - mówi Sylwia Stano, autorka książki "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk".

  • Jak przypadkowe spotkanie może odmienić nasze życie. Historia powstania książki "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk".
  • Konie w stajni prawie jak dzikie konie. Jak wygląda ich codzienność?
  • Trudny los kucyka. Z jakimi problemami zmagają się te zwierzęta w większości szkółek?

– Kucyk pojawił się u nas całkiem przypadkowo, jak to się często zdarza, z takimi najważniejszymi wydarzeniami w życiu. Coraz bardziej stawał się ważną częścią naszego życia. To kucyk właśnie sprawił, że las, sosny, Kampinos, stajnia Truskawka, która jest stają wybiegową, stały się bardzo ważnymi miejscami – mówi Sylwia Stano.

Właśnie z tych doświadczeń narodziła się książka "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk", której bohaterem jest dziewięcioletni syn pisarki Janek, także obecny w zagadkowym studiu. Jak przyznał z 12 opowiadań, które składają się na książkę, najbardziej lubi ten moment, kiedy kucyk wpycha chrapy do owsianki. 

Wyjątkowe miejsce dla miłośników koni

Co sprawia, że opisana w książce stajnia Truskawka jest taka wyjątkowa? – Jest to miejsce, gdzie konie faktycznie mogą żyć w taki sposób najbardziej zbliżony do tego, w jaki żyły dzikie konie, czyli żyją w lesie, żyją w stadzie. Mają stały dostęp do sianka, mogą dużo chodzić, mogą się przyjaźnić. Nikt tam niczego od nich nie oczekuje, więc mogą po prostu pokazać swój charakter. Kucyk tego doświadczył. Mogą być tym, kim po prostu są – opowiada rozmówczyni Kasi Stoparczyk. 

W jej ocenie konie, nawet jeśli mają trudny charakter, cieszą się dużym szacunkiem, bo to po prostu duże zwierzęta budzące respekt. W przypadku kucyka, który jest o wiele mniejszy, jest inaczej. Łatwo chcieć go ukarać za jego wybryki, czy narzucać mu swoją wolę i zmuszając je do posłuszeństwa. 

 Czytaj także:

– Tak są zwykle traktowane kucyki w różnych szkółkach. Bentley, nasz kucyk jak przyjechał do Truskawki, nagle mógł stwierdzić, że on nie lubi pracować z dziećmi. Czasem to ujawnienie charakteru jest burzliwe. On przez rok na wszystko mówił "nie". Po roku jak zostało to zaakceptowane, że  może mówić "nie", to zaczął wychodzić ze swojej skorupki. Zaczyna być miłym zwierzęciem – opowiada pisarka. Dodając, że wciąż są dni, kiedy kucyk jest po prostu zły, ale ma do tego prawo i spotyka się to w stajni z szacunkiem.  


Posłuchaj

51:58
Czego mogą nas nauczyć zwierzęta? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Dzięki tym spacerom z kucykiem, bo spacerujemy z nim dość często, poznaliśmy niesamowitą istotę, jaką jest koń, jego charakter i zachłanność na zieleń, owsiankę nauczył nas bardzo wiele – ocenia pisarka.  

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Sylwia Stano (autorka książki "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk"), 9-letni Janek, bohater tej książki
Data emisji: 25.02.2024
Godzina emisji: 9.06

gs/ans

Polecane