Mitch & Mitch, Wodecki, Skaldowie i inni – mocna ekipa w czwartym tygodniu cyklu "Z Osieckiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mitch & Mitch, Wodecki, Skaldowie i inni – mocna ekipa w czwartym tygodniu cyklu "Z Osieckiej"
Zapraszamy do wysłuchania nowego pasma w radiowej Trójce pt. "Z Osieckiej". Od poniedziałku do czwartku o godz. 19.05 zabieramy słuchaczy w podróż do czasów, w których nasza stacja prezentowała najwyższej jakości koncerty grane na żywo w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.Foto: pr

Mitch & Mitch z gościnnym udziałem Zbigniewa Wodeckiego, hiphopowo-jazzowy projekt Albo Inaczej, Natalia Sikora w repertuarze Janis Joplin, a na finał Skaldowie i ich goście na wyjątkowym koncercie – tak wygląda program czwartego tygodnia cyklu "Z Osieckiej". Tuż po godz. 19 przypominamy w nim najbardziej pamiętne koncerty, jakie odbyły się w Trójkowym studiu.

Mitch & Mitch z Wodeckim lecą w kosmos

Działający od dwóch dekad Mitch & Mitch pod wodzą Macia Morettiego to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Trudno zakwalifikować stylistycznie graną przez grupę mieszankę awangardowego rocka, jazzu, country i muzyki filmowej. Skład zespołu jest płynny - występował m.in. jako big band grający na żywo muzykę do filmu "Zaginiony świat" podczas krakowskiego Festiwalu Kina Niemego.

W 2008 roku Mitch & Mitch nawiązali zaskakującą współpracę ze Zbigniewem Wodeckim, biorąc na warsztat dawne i w wielu przypadkach już zapomniane utwory tego artysty. Koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 23 lutego 2008 roku, był początkiem wielkiej przygody, którego dalszymi etapami były wspólne występy na największych polskich festiwalach.

W 2015 roku ukazała się płyta "1976: A Space Odyssey", zawierająca materiał z wydanego prawie czterdzieści lat wcześniej albumu Wodeckiego, przearanżowany i nagrany na nowo z udziałem kilkudziesięcioosobowej orkiestry. Płyta pokryła się platyną i przyniosła muzykom dwa Fryderyki.

Koncert grupy Mitch & Mitch i Zbigniewa Wodeckiego przypomnimy w poniedziałek (26.02). Retransmisję poprzedzi fragment wywiadu, jakiego Wodecki udzielił Agnieszce Szydłowskiej.

Źródło: YouTube / Zbigniew Wodecki – temat

Rap wymyślony na nowo

Nie mniej oryginalny jest projekt Albo Inaczej, który pojawił się na polskim rynku w 2015 roku, wraz z wydaniem tak samo zatytułowanego albumu. Zawierał on jazzowe aranżacje klasyków polskiego hip-hopu, z repertuaru m.in. Łony, Pezeta, Tedego oraz zespołów Slums Attack i Kaliber 44. W nagraniu płyty w Studiu S-4 Polskiego Radia wzięły udział osobistości rodzimej sceny, takie jak Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Wojciech Gąssowski.

Projekt doczekał się kontynuacji w postaci wydawnictwa "Albo inaczej 2" z 2018 roku. Tym razem z hiphopowym materiałem zmierzyli się młodsi wokaliści, m.in. Daria Zawiałow, Igo, Piotr Zioła, Krzysztof Zalewski, Mrozu i Ralph Kaminski.

1 października 2018 roku na scenie studia Trójki zebrała się część artystów, którzy uczestniczyli w nagraniach obu płyt. Gościem specjalnym był 80-letni Andrzej Dąbrowski. O koncercie oraz samym projekcie Albo Inaczej we wtorek (27.02) opowie pianista Mariusz Obijalski, będący jednym z inicjatorów całej akcji.

Źródło: YouTube / alkopoligamiacom

Janis Joplin wiecznie żywa

U początków swej kariery Natalia Sikora często nazywana była "polską Janis Joplin". Zwyciężczyni programu "The Voice of Poland" nigdy nie wypierała się fascynacji twórczością amerykańskiej legendy, a w odniesieniu sukcesu w telewizyjnym show pomogło jej m.in. brawurowe wykonanie piosenki "Cry Baby" z repertuaru Joplin.

W 2014 roku Natalia wcieliła się w postać swojej idolki w musicalu "Janis" wystawianym we wrocławskim Teatrze Capitol. Dwa lata później wydała koncertową płytę "Buried Alive in the Blues", będącą hołdem dla ikony epoki dzieci kwiatów. Na żywo te utwory można było usłyszeć wielokrotnie w warszawskim Teatrze Polonia, a w maju 2016 roku także w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Ten występ powspominamy w środę (28.02) razem z samą wokalistką.

Źródło: YouTube / The Voice of Poland

Wielki finał ze Skaldami i ich gośćmi

14 czerwca 1997 roku w Trójkowym studiu odbyło się wydarzenie, które śmiało można nazwać epokowym. Koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" był hołdem złożonym zmarłej kilka miesięcy wcześniej Agnieszce Osieckiej. Był to zarazem dzień, w którym studio koncertowe M-1 przy ul. Myśliwieckiej zyskało imię czołowej poetki polskiej piosenki.

Tego wieczoru rolę gospodarzy na scenie przejęli muzycy zespołu Skaldowie. Dołączali do nich zaproszeni goście, m.in. Magda Umer, Łucja Prus i grupa Alibabki. Nagranie koncertu ukazało się na płycie wydanej nakładem Polskiego Radia. Są tam takie tytuły, jak "Czarodzieje", "Kiedy mnie już nie będzie" czy "Dziś Prawdziwych Cyganów już nie ma".

Finałowy koncert cyklu "Z Osieckiej" wspominać będziemy wraz z Zofią Sylwin i Pawłem Sztompke w czwartek (29.02).

Źródło: YouTube / Agencja Muzyczna Polskiego Radia

***

Na cykl "Z Osieckiej" od poniedziałku do czwartku o godz. 19.05 zaprasza Justyna Grabarz.

kc

wmkor

Polecane