"Buty moje" na "Scenie teatralnej Trójki". Słuchowisko inspirowane twórczością Depeche Mode [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Buty moje" na "Scenie teatralnej Trójki". Słuchowisko inspirowane twórczością Depeche Mode [POSŁUCHAJ]
Marcin PrzybylskiFoto: PR

"Jeżeli spróbujesz znaleźć się w mojej sytuacji…" – tak można tłumaczyć słowa jednej z najsłynniejszych piosenek z pierwszej połowy lat 90. "Walking in My Shoes" zespołu Depeche Mode z albumu "Songs of Faith and Devotion" (1993).

Krzysztof Bizio, autor słuchowisk Teatru PR, pisanych także z myślą o Programie Trzecim, architekt, rozumiejący doskonale znaczenie pop-kultury we współczesnym świecie, postanowił stworzyć serię sztuk radiowych inspirowanych piosenkami, muzyką. Do tej pory zostały zrealizowane trzy słuchowiska z tej serii: "Jeden krok", "Sekcja" oraz właśnie "Buty moje", premierowo prezentowane w radiowej Jedynce. Można je odczytywać jako swobodną interpretację fraz, tytułów wybranych utworów. Tak jest i w tym przypadku.

Warto dodać, że piosenka Depeche Mode "Ghosts Again" z nowego albumu "Memento Mori" jest doskonale znana słuchaczom Programu Trzeciego, gdyż gości na "Liście przebojów Trójki" i nawet przez pewien czas była na pierwszym miejscu. A wielbiciele zespołu czekają właśnie na dwa koncerty swoich idoli w Polsce: 27 i 29 lutego w Łodzi.


Posłuchaj

54:45
"Buty moje" Krzysztofa Bizio (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezentacji słuchowiska "Buty moje" na "Scenie teatralnej Trójki" (poprzednie słuchowiska powtarzaliśmy wcześniej) towarzyszyła rozmowa z Krzysztofem Bizio oraz z reżyserem Dariuszem Błaszczykiem, który dba w sposób szczególny o muzyczną warstwę swoich radiowych realizacji. Reżyser zaprosił także do zagrania głównych ról aktywnych muzycznie aktorów: Pawła Małaszyńskiego, wokalistę i autora tekstów grupy Cochise, oraz Marcina Przybylskiego, wykonawcę tzw. piosenki aktorskiej.

Depech Mode – Walking In My Shoes  (Live – Official Video)/YouTube Depeche Mode


***

Poniżej tekst z opisem słuchowiska, który towarzyszył premierze w Programie 1 Polskiego Radia.

"Buty moje" to drugi komediodramat w serii "słuchowisk muzycznych" autorstwa Krzysztofa Bizio, które zostały zainspirowane utworem muzycznym. Po "Jednym kroku", nawiązującym do piosenek "Do zakochania jeden krok" w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego i "One Step Beyond" zespołu Madness, powstał tekst, wyreżyserowany przez Dariusza Błaszczyka, który odwołuje się do "Walking in My Shoes" Depeche Mode.

Grupa Depeche Mode słynie z posiadania niezwykle oddanych fanów, z których wielu mieszka w Polsce. Poza charakterystycznym strojem i uczesaniem słyną oni ze szczególnego podejścia do życia. Tacy też są Dawid i Marcin – dwaj główni bohaterowie słuchowiska, którzy od lat fascynują się muzyką elektroniczną. Meandry życia skierowały ich na zaskakujące dla nich samych tory, jakimi stała się weselna grupa muzyczna. Ich niespełnione ambicje koegzystują z poczuciem wyczerpania i zwątpienia we współczesny świat, który coraz mniej rozumieją. Wszystko to jednak do pewnej soboty, kiedy to wybierają się na kolejną imprezę weselną. Życie i tym razem szykuje im zaskakującą serię wydarzeń.


Krzysztof Bizio – "Buty moje" 

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Andrzej Izdebski

Obsada: Paweł Małaszyński, Marcin Przybylski, Ewa Prus, Anna Dereszowska, Joanna Pach-Żbikowska

Czas trwania: 26’43"


***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (25 lutego) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

Polecane