Polsko - Ukraińskie relacje dwa lata po agresji Rosji. Reportaż "Historia pod jednym dachem" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polsko - Ukraińskie relacje dwa lata po agresji Rosji. Reportaż "Historia pod jednym dachem" [POSŁUCHAJ]
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową wojnę z UkrainąFoto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Mijają dwa lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie na pełną skalę. Strach, niepewność, lęk – to emocje, które towarzyszyły nam wszystkim 24 lutego 2022 roku. Tamtego poranka, kiedy wojsko Putina zaatakowało wiele ukraińskich miast i wsi, kilka milionów obywateli wyruszyło ze swoich domów, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Wielu z nich udało się do Polski, gdzie znaleźli spokój, ciszę i dach nad głową...

  • Gdy wojsko Putina zaatakowało wiele ukraińskich miast i wsi, kilka milionów obywateli wyruszyło ze swoich domów, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.
  • Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Część z nich, znalazła je w Polsce.
  • Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosi kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Jakie są nasze relacje dwa lata po wybuchu agresji Rosji?
  • W reportażu Antoni Rokicki powraca także do archiwalnych nagrań reportażystów Polskiego Radia, którzy odwiedzili pogranicze polsko-ukraińskie w latach 2022 i 2023, a także przytazxa fragmenty serwisów informacyjnych Polskiego Radia.

– Pomogliście naszym ludziom, kiedy było to najbardziej potrzebne – mówił Wołodymyr Zełenski podczas spotkania na Zamku Królewskim w kwietniu 2023 roku. – Dziękuję każdemu polskiemu sercu, które wznosi swoją modlitwę również za Ukraińców – podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Ukrainy.

Codzienność ukraińskich uchodźców

Jednak wraz z upływem czasu zaczęły się zmieniać nastroje wobec przyjezdnych... Dlaczego tak się dzieje? Jak dzisiaj wygląda codzienność uchodźców? Z jakimi problemami się zmagają? Jak oceniają relacje polsko-ukraińskie?

– Dobre samopoczucie psychiczne, szczęśliwe dzieciństwo dla dzieci, nauka języka polskiego, możliwość znalezienia przyjaciół, dostęp do książek i filmów w języku ojczystym – to wszystko do tej pory byliśmy w stanie zapewnić naszym beneficjentom dzięki wsparciu międzynarodowych darczyńców – piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele Ukraińskiego Domu.

Najczęściej czytane

Ukraińska społeczność w Polsce 

– Mamy jednak nadzieję, że nawet po zwycięstwie Ukrainy, w które wszyscy wierzymy, będziemy mogli nadal wspierać społeczność ukraińską w Polsce i ułatwiać jej integrację z polskim społeczeństwem, co nie będzie możliwe bez systematycznego wsparcia państwa polskiego i jego obywateli – zauważają przedstawiciele Ukraińskiego Domu.

W reportażu Antoniego Rokickiego swoimi doświadczeniami podzielili się m.in.: Oksana Pestrykova –koordynatorka infolinii i punktu konsultacyjnego Fundacji Ukraiński Dom, Aleksandr Tereshchenko – prezes Fundacji Instytut Wsparcia Człowieka, oraz Ukraińcy mieszkający w Warszawie.


Posłuchaj

27:52
Polsko - Ukraińskie relacje dwa lata po agresji Rosji. Reportaż "Historia pod jednym dachem" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu:
Autor reportażu: Antoni Rokicki 
Data emisji: 22.02.2024
Godzina emisji: 22.17

Antoni Rokicki/mpkor/zch

Polecane