"Bieta" Cezarego Harasimowicza w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bieta" Cezarego Harasimowicza w "Trójce pod księżycem"
Cezary Harasimowicz w studiu radiowej Trójki.Foto: Wojciech Dorosz

"Bieta. Powieść o życiu Elżbiety Ficowskiej, cudownie ocalonej z getta" – to tytuł nowej książki Cezarego Harasimowicza, której premierę zaplanowano na 26 lutego. Niezwykłą historię książki jej autor opowiedział w "Trójce pod księżycem".

Wiele łączy "Bietę" z dwiema wcześniejszymi książkami Cezarego Harasimowicza: "Sagą, czyli filiżanką, której nie ma" oraz "Mirabelką". Są one powiązane nade wszystko z jego historią rodzinną i jego biografią. Ich akcja toczy się w jednym z najbardziej naznaczonych wojną fragmentów Warszawy. Chodzi właśnie o getto. "Mirabelka" została zaadaptowana i wyreżyserowana w Teatrze Polskiego Radia przez Marię Marcinkiewicz-Górną.

Elżbieta Ficowska to żona poety i tłumacza Jerzego Ficowskiego. Jak czytamy, została "uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko (półroczne) ocalone przez Irenę Sendlerową. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog. (…) Działaczka antykomunistycznej opozycji".

Okładka książki "Bieta" Okładka książki "Bieta"

Cezary Harasimowicz jest z wykształcenia aktorem, scenarzystą, dramaturgiem i autorem sztuk teatralnych. Najsłynniejszymi filmami powstałymi według jego scenariuszy są "300 mil do nieba", uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, oraz "Bandyta", za scenariusz którego otrzymał amerykańską nagrodę Hartley-Merrill oraz nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dzięki Hartley-Merrill uczestniczył w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Harasimowicz podkreśla, że "Bieta" nie jest biografią. Z autorem rozmawialiśmy o specyficznej formie książki i o tym, co czyni ją fabularną kreacją.


Posłuchaj

55:16
"Bieta" Cezarego Harasimowicza w "Trójce pod księżycem" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 0.05

bm/zch

Polecane