Rosyjska napaść na Ukrainę. Reportaż "Pierwszy krzyk" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rosyjska napaść na Ukrainę. Reportaż "Pierwszy krzyk" [POSŁUCHAJ]
Donieck. Krater po ataku bombowymFoto: PAP/EPA/VALERY MELNIKOV

24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Pierwszy krzyk".

  • W swoim reportażu Maciej Jastrzębski opowiada o pierwszych godzinach pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę.
  • Ukraińcy z Irpienia, Buczy, Kijowa, Mariupola i Hołej Pristani wspominają moment, w którym dowiedzieli się o wybuchu wojny.
  • Swoimi wspomnieniami dzielą się także autor oraz polski ratownik frontowy, ukraińska lekarka i ukraińscy dziennikarze mieszkający w Polsce.

Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosi kolejne ofiary i dalsze zniszczenia.

Dwa lata...

Ponad 700 dni strachu i niepokoju oraz kilkaset tysięcy rannych i zabitych w wyniku prowadzonych działań.

Ukraińcy w miastach oddalonych od frontu bronią się przed Rosją pozorami normalności. O północy miasta zamierają. Rozpoczyna się godzina policyjna. Na Majdan każdego dnia przychodzą rodziny cywilnych ofiar wojny, a także poległych żołnierzy. Na skwerze wbijają flagi, na których piszą imiona i nazwiska swoich bliskich. Są także fotografie zabitych, kwiaty i znicze. To miejsce zmieniło się w morze żółto-niebieskich flag i pokazuje cenę, jaką od dwóch lat Ukraina płaci za odpieranie rosyjskiej agresji.

Najczęściej czytane

"Pierwszy krzyk" 

Zaczęło się bladym świtem. Nad ranem 24 lutego 2022 roku pojawiły się pierwsze doniesienia o atakach sił zbrojnych Rosji w kilku miejscach. Wyły syreny, a silne eksplozje było również słychać w największych miastach kraju.

Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosi kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Podczas wojny, jak ocenił Bank Światowy, zniszczono lub uszkodzono dwa miliony mieszkań, co stanowi około 10 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych, a także 8400 km dróg krajowych i prawie 300 mostów.


Posłuchaj

33:35
Dwa lata od rozpoczęcia rosyjskiej napaści. Reportaż "Pierwszy krzyk" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Pierwszy krzyk"
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 21.02.2024
Godzina emisji: 22.12

IAR/zch

Polecane