"Trójka pod Księżycem" – Muzyczny świat Oleny Leonenko-Głowackiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem" – Muzyczny świat Oleny Leonenko-Głowackiej
Olena Leonenko w "Trójce pod Księżycem".Foto: Barbara Marcinik

W cyklu środowych wydań "Trójki pod Księżycem" spotkaliśmy się z Oleną Leonenko-Głowacką. Aktorka, choreografka, pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej i filmowej urodziła się w Kijowie. Od 24 lat mieszka w Polsce. Była żoną Janusza Głowackiego i opiekuje się spuścizną po zmarłym nagle w 2017 roku pisarzu. Od kilku lat więc jej muzyczna pasja znajduje się na drugim planie.

Olena zredagowała i doprowadziła do wydania ostatniej niedokończonej książki Janusza Głowackiego "Bezsenność w czasie karnawału". Dzięki jej staraniom ukazały się wybór jego felietonów "Jak być kochanym" oraz zapomniana powieść "Moc truchleje".


Olena Leonenko-Głowacka podczas promocji ostatniej książki Janusza Głowackiego "Bezsenność w czasie karnawału". Fot. Hanna Prus Olena Leonenko-Głowacka podczas promocji ostatniej książki Janusza Głowackiego "Bezsenność w czasie karnawału". Fot. Hanna Prus

Olena Leonenko

Wszystkie te książki czytane były we fragmentach w Trójce. Olena Leonenko uczestniczyła także w realizacji naszych lektur książek "Głowy" czytanych przez niego w towarzystwie Piotra Fronczewskiego.

W 2011 roku zorganizowaliśmy w Studiu im. Agnieszki Osieckiej benefis Janusza Głowackiego, współprowadzony przez Macieja Stuhra. Olena zaśpiewała wtedy "Żulika" i fragment tamtego wydarzenia przywołamy.


Olena Leonenko wraz z zespołem Olena Leonenko wraz z zespołem

Olenę Leonenko-Głowacką zaprosiliśmy, pamiętając o zbliżającej się drugiej rocznicy nasilenia działań wojennych w Ukrainie. Rodzina Oleny mieszka w Kijowie. W Warszawie Olena pomaga swoim rodakom, uchodzącym przed wojną.

Yaroslav Shemet 

Wydanie "Trójki pod Księżycem" rozpoczął, urodzony w Charkowie i mieszkający od lat w Polsce, ostatnio w Gdańsku, dyrygent Yaroslav Shemet (Jarosław Szemet). Jest najmłodszym (28 lat) dyrektorem muzycznym opery. Właśnie on zaprosił nas w imieniu Opery Bałtyckiej w Gdańsku na premierę (21.02.) "Latającego Holendra" Ryszarda Wagnera.


Dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski (L) oraz dyrektor muzyczny Opery  Bałtyckiej Yaroslav Shemet (P). Fot.  Krzysztof Mystkowski Dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski (L) oraz dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej Yaroslav Shemet (P). Fot. Krzysztof Mystkowski

W lipcu 2023 roku Opera Bałtycka zorganizowała I Baltic Opera Festival w Operze leśnej w Sopocie. W olśniewającej scenerii leśnego amfiteatru została premierowo pokazana ta "morska" opera Wagnera. Od lutego będzie pokazywana w Operze Bałtyckiej. Na premierze w roli tytułowej wystąpi dyrektor artystyczny Festiwalu, światowej sławy – bas baryton Tomasz Konieczny.


Posłuchaj

54:38
"Trójka pod Księżycem" – Muzyczny świat Oleny Leonenko-Głowackiej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 0.04

BM/pr/aw/zch

Polecane