W Poznaniu rusza budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Poznaniu rusza budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Jako kamienia węgielnego użyto kostki z poznańskiej ulicy Ratajczaka, na której padły pierwsze strzały w powstaniu wielkopolskimFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Nowoczesny budynek ma upamiętniać ten wyjątkowy zryw Polaków z 1918 roku, a pierwsi zwiedzający pojawią się tam najprawdopodobniej za dwa lata.

  • Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce w piątek (16 lutego) nieopodal poznańskiej cytadeli.
  • Zwycięskie powstanie wielkopolskie toczyło się na przełomie lat 1918 i 1919. Polscy mieszkańcy Prowincji Poznańskiej zbuntowali się przeciwko pruskim władzom, domagając się włączenia tych terenów w skład odradzającej się po latach zaborów Polski.
  • Muzeum ma zostać otwarte w 2026 roku.

Radości z rozpoczęcia realizacji projektu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego nie kryje Tadeusz Musiał. Jest on synem powstańca i zarazem prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Będzie to nowoczesne muzeum, które będzie pokazywało, jak doszło do powstania i jakie to powstanie miało znaczenie dla naszej odradzającej się ojczyzny – zapowiada Musiał.

Kamień węgielny o specjalnym znaczeniu

Wmurowany w piątek kamień węgielny nie jest przypadkowym przedmiotem. Do tego celu użyto kostki z poznańskiej ulicy Ratajczaka, tej samej, na której padły pierwsze strzały w powstaniu. Sam budynek muzeum usytuowany będzie blisko Krypty Zasłużonych Wielkopolan, a spora część powierzchni wystawienniczej będzie znajdować się pod ziemią. Usytuowanie muzeum to jest kapitalna sprawa. Zapowiada się, że będzie to naprawdę godne upamiętnienie powstania wielkopolskiego i jego bohaterów – uważa Tadeusz Musiał.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Muzeum Powstania Wielkopolskiego pierwszych gości przyjmie w 2026 roku. 

Posłuchaj

3:17
W Poznaniu rusza budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 19.02.2024
Godzina emisji: 12.12

kc/kormp

Polecane