"Dyzma. Epilog" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dyzma. Epilog" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Nagranie słuchowiska "Dyzma. Epilog" Marcina Witana: Izabella Bukowska i Rafał ZawieruchaFoto: Polskie Radio/Krzysztof Świeżak

Co by było gdyby? Pytanie zadawane przez lubiących tworzyć alternatywną wersję historii postawił autor scenariusza słuchowiska, które przedstawiliśmy na "Scenie teatralnej Trójki". Dziennikarz Polskiego Radia Marcin Witan obejrzał słynny serial Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego z 1980 roku "Kariera Nikodema Dyzmy" z Romanem Wilhelmim w roli głównej i postanowił dopisać zakończenie do serialowej opowieści o losach Dyzmy.

Powstał zarazem scenariusz z alternatywnym wariantem finału powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zakończenie oryginału zamyka bowiem sprawę ewentualnego kolejnego awansu Dyzmy. Zakończenie serialu – otwiera: Dyzma waha się, czy przyjąć propozycję objęcia rządu. Marcin Witan pyta zatem, co by było, gdyby Nikodem Dyzma został premierem?


Posłuchaj

55:11
Marcin Witan – "Dyzma. Epilog" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Reżyser słuchowiska Janusz Kukuła wybrał do zagrania roli głównego bohatera Rafała Zawieruchę, który nie był pewien, czy zdoła zmierzyć się z legendarnym serialowym Dyzmą. Przekonały go jednak argumenty dyrektora Teatru PR, a zarazem reżysera, i zdecydował się zagrać w słuchowisku. Spróbował zinterpretować na nowo postać z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.  

Premiera odbyła się jesienią 2023 roku w Programie 1 Polskiego Radia, w roku 125. urodzin pisarza. Pokazywana była wtedy nowa ekranizacja innej słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – "Znachor". Leszek Lichota mierzył się w niej z kolei z legendarną rolą Jerzego Bińczyckiego.

Zapraszamy na spotkanie z Januszem Kukułą oraz Marcinem Witanem, które odbyło się przed prezentacją słuchowiska.

***

Marcin Witan – "Dyzma. Epilog"

Reżyseria – Janusz Kukuła  

Realizacja akustyczna – Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka – Piotr Moss

Kierownictwo produkcji – Beata Jankowska

Obsada – Rafał Zawierucha, Izabella Bukowska, Piotr Bajor, Tomasz Marzecki, Zbigniew Suszyński

Czas trwania – 40’33"

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (18 lutego) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

kormp

Polecane