Захист життя нашого народу – це спільна справа. В обороні, в активних діях, у захисті життєво важливих систем усе залежить від фаховості та хоробрості конкретних людей. Якби в України не було таких людей, наша держава не змогла б вистояти. Але завдяки таким людям, завдяки такому… pic.twitter.com/WLhD4ueQfP
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 15, 2024
Druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie na antenie Trójki [POSŁUCHAJ]
2024-02-24, 09:02 | aktualizacja 2024-02-25, 14:02
24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. W związku ze zbliżającą się rocznicą na antenie Trójki w tym tygodniu pojawiło się więcej, niż zwykle, informacji dotyczących wojny za naszą wschodnią granicą.
Od poniedziałku do piątku (19-23.02) w "Porze na Trójkę" (6.00-8.45) emitowane były relacje Pawła Pawlicy z codziennego życia na Ukrainie.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Natomiast w "Zapraszamy do Trójki" (15.00-18.00) pojawiały się rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz cykl Macieja Jastrzębskiego - kalendarium wojenne, przypomnienie oblicza wojny głosami zwykłych ludzi, np. pisarza z Irpienia, hafciarki z Buczy.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Z okazji drugiej rocznicy wybuchu pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała cykl dokumentów o tym okrutnym konflikcie, który rozgrywa się tuż obok polskiej granicy. Stały się,onje pretekstem do rozmowy Tomasza Miary z dr Anzhelą Popyk z Uniwersytetu SWPS. Filmy można znaleźć pod linkiem WOJNA W UKRAINIE | ARTE.tv.
Posłuchaj
O pomocy, zbiórkach oraz o tym jak zmieniała się pomoc Piotr Firan rozmawia z poetą, prozaikiem, eseistą Andryiem Lyubką
Posłuchaj
Kiedy wybuchła wojna, reżyser Maciej Hamela nie zastanawiał się: wsiadł w swojego starego vana i pojechał do Ukrainy pomagać ludziom. Jak? Po prostu pomagając im wyjechać z zagrożonych rejonów. Jego samochód był transporterem, schronieniem, szpitalem, ale przede wszystkim - miejscem rozmów i zwierzeń. Tak powstał pełnometrażowy film dokumentalny "Skąd dokąd".
Posłuchaj
Agnieszka Lubomira Piotrowska, absolwentka filologii rosyjskiej UMCS w Lublinie, tłumaczka literatury rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej, kuratorka projektów teatralnych, mówi o tym, czy i jak w ciągu dwóch lat pełnowymiarowej wojny z Ukrainą zmienił się naród rosyjski. Jak na wojnę i rządowa propagandę reaguje inteligencja, kto wspiera PUtina?
Posłuchaj
– To, co dzieje się na Ukrainie od dwóch lat, to nie jest wojna. Wojna jest wtedy, gdy walczą ze sobą żołnierze, a tu każdego dnia giną cywile. Rosja to morderca i terrorysta. Chce wyniszczenia ukraińskiego narodu. My, tutaj w Chersoniu, mamy poczucie, że na całym świecie nikt z tym nie chce nic zrobić – mówił Pawłowi Pawlicy jeden z mieszkańców zrujnowanego miasta.
Posłuchaj
Przeczytaj także:
- "Karetka nadziei" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie
- Brałam plecak ze sprzętem i nie wiedziałam, czy wrócę – wspomnienia z oblężonego Mariupola
- Dwa lata po rosyjskiej agresji. Jak wygląda codzienność w Kijowie?
We wtorek (20.02), gościem "Zapraszamy do Trójki" był Piotr Pogorzelski, wracający po przerwie do Polskiego Radia reporter, który wiele tygodni spędził na Majdanie w Kijowie. Jego autorska audycja "Po prostu Wschód" zadebiutuje na antenie Trójki w sobotę (24.02) o g. 16.05.
>>> "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego" – nowa pozycja w ramówce Trójki <<<
Dodatkowo informacje dotyczące Ukrainy na bieżąco pojawiały się w Serwisach Trójki.
10. rocznica tragicznych wydarzeń na Majdanie
Druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zbiega się także z dziesiątą rocznicą krwawych starć na Majdanie. – 18 lutego 2014 roku, podczas starć z milicją i oddziałami specjalnymi, które próbowały brutalnie spacyfikować protest, zginęło ponad 100 osób. Zostali zapamiętani jako "Niebiańska Sotnia". W pobliżu alei upamiętniającej ofiary spotykam żonę i ojca Serhija Szapowała, który był 104 ofiarą – relacjonuje dziennikarz Polskiego Radia.
– To było trudne dziesięć lat, ale wciąż mamy nadzieję, że ta śmierć nie poszła na marne. Wszyscy ci ludzie oddali życie za swój kraj i to powinno dać nam siłę do walki, dla dobra naszych dzieci. Tutaj jakby nie było rewolucji na Majdanie, Rosja i tak by nas zaatakowała. Może trochę później, ale i tak by na nas napadli. Powiem bardzo prosto: oni mordują zwykłych ludzi. Mają przewagę. My się bronimy i cały czas potrzebujemy wsparcia – mówi wdowa po Serhieju Szapowale.
🇺🇦 10. rocznica krwawych starać na Majdanie.
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) February 19, 2024
🎙️Relacje prosto z Ukrainy przygotował @pjpawlica. pic.twitter.com/qxV0o7EE2k