SBB, O.S.T.R., Breakout i Zalewski – muzyczny kalejdoskop w cyklu "Z Osieckiej"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
SBB, O.S.T.R., Breakout i Zalewski – muzyczny kalejdoskop w cyklu "Z Osieckiej"
Zapraszamy do wysłuchania nowego pasma w radiowej Trójce pt. "Z Osieckiej". Od poniedziałku do czwartku o godz. 19.05 zabieramy słuchaczy w podróż do czasów, w których nasza stacja prezentowała najwyższej jakości koncerty grane na żywo w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.Foto: pr

SBB, O.S.T.R. & Sofa, Breakout i Krzysztof Zalewski śpiewający Niemena – w repertuarze koncertów, które wypełnią trzeci tydzień Trójkowego cyklu "Z Osieckiej" znajdziemy nazwy i nazwiska z encyklopedii polskiej muzyki rozrywkowej.

Szukaj, Burz, Buduj – muzyczny eklektyzm rodem ze Śląska

Nazwa zespołu SBB to skrót od Silesian Blues Band. Mając tę wiedzę, nietrudno się domyślić, skąd wywodzi się grupa ani jaki rodzaj muzyki preferuje. O ile jednak pierwszy trop jest słuszny – zespół powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich – to wrzucanie go do ciasnej szuflady z napisem "blues" byłoby już dla niego krzywdzące. Grupa dowodzona przez wokalistę i multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka w miarę rozwoju kariery śmiało poszerzała bowiem muzyczne granice, eksperymentując z jazzem, hard rockiem, rockiem symfonicznym i paroma innymi stylami. Bardziej na miejscu jest zatem inna wersja rozwinięcia skrótu SBB: Szukaj, Burz, Buduj.

Lata 70. były wyjątkowo intensywnym czasem dla śląskiego zespołu. Począwszy od albumu "Nowy horyzont" z 1975 roku kolejne płyty nagrywał z zadziwiającą częstotliwością – do końca dekady ukazało się ich aż osiem! Do tego dochodziły regularne koncerty, nie tylko w Polsce, ale też w Europie, łącznie z krajami zza tzw. żelaznej kurtyny. Przemęczeni tą aktywnością muzycy rozstali się w 1980 roku.

Na scenie Trójki grupa SBB zameldowała się przy okazji jednej z kolejnych reaktywacji, 16 stycznia 1999 roku. Wystąpiła w trzyosobowym składzie:

 • Józef Skrzek – śpiew, instrumenty klawiszowe;
 • Antymos Apostolis – gitara;
 • Mirosław Muzykant – perkusja. 

Hiphopowe wspominki z początku wieku

9 grudnia 2004 roku w Studiu im. Osieckiej zabrzmiała zupełnie inna muzyka. W roli głównej tego wieczoru wystąpił pochodzący z Łodzi raper O.S.T.R., a towarzyszyła mu toruńska formacja Sofa. Program koncertu wypełniły w całości utwory autorstwa Adama Ostrowskiego, a zespół Sofa zagrał w składzie:

 • Michał Bryndal – perkusja;
 • Katarzyna Kurzawska – śpiew;
 • Tomasz Organek – gitara;
 • Adam Staszewski – gitara basowa;
 • Bartek Staszkiewicz – instrumenty klawiszowe.

Adam "O.S.T.R." Ostrowski to jedna z najważniejszych postaci w świecie polskiego hip-hopu. Jest klasycznie wykształconym skrzypkiem, ale od grania w filharmonii wolał występy w nieco innych salach. Debiutancki album "Masz to jak w banku" wydał w 2001 roku i od tamtej pory aż do dziś konsekwentnie buduje swoją pozycję w hiphopowym światku.

Dzięki cyklowi "Z Osieckiej" we wtorek będziemy mogli przypomnieć sobie, jak brzmiał rap O.S.T.R.-a dwie dekady temu. Instrumentalno-wokalnego wsparcia udzieliła mu powołana do życia rok wcześniej grupa Sofa. Działo się to jeszcze, zanim zespół podpisał pierwszy profesjonalny kontakt z wytwórnią Kayax, którego owocem była wydana w 2006 roku debiutancka płyta "Many Stylez".

Źródło: YouTube / KayaxTV

Korzenie polskiego blues-rocka

W środę znów cofamy się w czasie i zanurzamy w głąb historii polskiego rocka. Zespół Breakout powstał w 1968 roku, a o jego unikatowym charakterze decydowali przede wszystkim gitarzysta i lider Tadeusz Nalepa oraz wokalistka Mira Kubasińska. Z 1969 roku pochodzi piosenka "Gdybyś kochał, hej", będąca jednym ze sztandarowych przebojów Breakoutu. W tym samym roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany "Na drugim brzegu tęczy", z hitem "Poszłabym za tobą". Kolejne klasyki grupy, "Oni zaraz przyjdą tu" oraz "Kiedy byłem małym chłopcem", pochodzą z wydanej w 1971 roku płyty "Blues", należącej do kanonu polskiej muzyki popularnej. Zagrał na niej m.in. Dariusz Kozakiewicz, późniejszy wieloletni gitarzysta zespołu Perfect.

W Trójce Breakout wystąpił 12 marca 1994 roku w składzie:

 • Tadeusz Nalepa - gitara;
 • Piotr Nalepa - gitara;
 • Andrzej Pluszcz - gitara basowa;
 • Marek Surzyn – perkusja.

Porozumienie ponad pokoleniami

Łącznikiem między współczesnymi czasami a historią będzie czwartkowy wieczór, kiedy to przypomnimy koncert Krzysztofa Zalewskiego z 17 lutego 2019 roku. Jeden z najzdolniejszych polskich artystów swojego pokolenia wziął na warsztat kompozycje niezapomnianego Czesława Niemena.

Rok wcześniej do sklepów trafił studyjny album "Zalewski śpiewa Niemena", na którym znalazły się m.in. takie utwory, jak "Dziwny jest ten świat", "Jednego serca" czy "Przyjdź w taką noc". Utwory legendy polskiej muzyki zostały na nowo zaaranżowane z pomocą Jurka Zagórskiego. Twórcom zależało, aby odświeżyć te piosenki, nie tracąc przy okazji ducha oryginałów. W projekcie Zalewskiego wokalnie wspierały Natalia i Paulina Przybysz.

Źródło: YouTube / KayaxTV

Czytaj też:

***

Na audycje z cyklu "Z Osieckiej" od poniedziałku do czwartku o godz. 19.05 zaprasza Justyna Grabarz.

kc

wmkor

Polecane