Czy i jak można dzisiaj wyżyć z ziemi i rolnictwa? [REPORTAŻ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy i jak można dzisiaj wyżyć z ziemi i rolnictwa? [REPORTAŻ]
Trwająca fala protestów rolników ma potrwać do 10 marcaFoto: PAP/Abaca

Trwa kolejna fala strajków rolniczych w Polsce. Działania te "włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej". Organizatorzy protestu, który rozpoczął się 9 lutego i potrwa do 10 marca, zapowiadają blokady dróg i autostrad we wszystkich województwach. A jak żyją rolnicy, jak dają sobie radę? O tym opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego.

Protesty rolników od tygodni przetaczają się przez Europę, pierwszy miał miejsce 24 stycznia br. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityki tzw. Zielonego Ładu. Rolnicy zwracają uwagę na rosnące koszty prowadzenia działalności i nieuczciwą konkurencję zagraniczną.

Zdaniem rolników regulacje forsowane przez Brukselę będą skutkować wyższymi kosztami produkcji i spadkiem dochodów. Rolnicy domagają się również ograniczenia swobodnego importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Od 9 lutego rolnicy protestują na ulicach polskich miast, ale też blokują przejścia graniczne z Ukrainą. Kolejki w miejscowościach Hrebenne i Dorohusk liczyły w niedzielę (11.02) kilkaset ciężarówek.

Protesty spowodowały także utrudnienia na drogach w całej Polsce. W województwie pomorskim kierowcy napotkali problemy z przejazdem m.in. na drodze krajowej w Egiertowie i w Gdańsku, ale też między Czarlinem i Gdańskiem na dk91 oraz Starogardem Gdańskim na dk22 i na odcinku z Prabut do Kwidzyna na dw521.

O życiu na wsi i życiu z ziemi opowiadają Aleksandra i Piotr Derć ze wsi Połchowo koło Pucka. Gospodarzą na 120 hektarach, mają ponad 70 krów, oczywiście także kury, koty i psy.

– Jaką gospodarstwo ma przyszłość, tego nikt z nas nie wie: raz są górki, raz są doliny, więc generalnie dzieci i młodzież uciekają ze wsi – mówi pani Ola. – Nasze dzieci niby też wychowane na gospodarstwie, ale patrząc na to, jak my musimy pracować, oni tak nie chcą – przyznaje.

– Tak naprawdę nie ma rąk do pracy i stąd wszystko jest zastępowane robotami – wskazuje. – Wiadomo, bez człowieka nic się nie da: musi to przypilnować. Ale jest już lżej – dodaje jej mąż, pan Piotr.


Posłuchaj

31:39
Andrzej Urbański "Po rozum do głowy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Po rozum do głowy
Autor reportażu: 
Andrzej Urbański
Data emisji:
15.02.2024
Godzina emisji:
22.16

pr/wmkor

Polecane