"Trójka pod Księżycem". Kim jest Elizabeth Costello – o premierze w Nowym Teatrze w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem". Kim jest Elizabeth Costello – o premierze w Nowym Teatrze w Warszawie
Krzysztof Warlikowski laureatem Złotego LwaFoto: Twitter @la_Biennale

"Elizabeth Costello jest pisarką, urodziła się w 1928 roku (…) Napisała dziewięć powieści, wydała dwa tomiki poezji, książkę o życiu ptaków i sporo rozmaitych artykułów. Z pochodzenia jest Australijką. Urodziła się w Melbourne i mieszka tam do dziś (…) Była dwukrotnie mężatką. Ma dwoje dzieci, po jednym z każdego małżeństwa" (tłum. Zbigniew Batko). Czy – istotnie, otrzymujemy tu odpowiedź na pytanie: kim jest Elizabeth Costello? Taką znajdujemy na pierwszej stronie książki J.M. Coetzee pod tytułem "Elizabeth Costello" (2003).

Spróbujemy przyjrzeć się bliżej postaci tytułowej książki noblisty, urodzonego 9 lutego 1940 roku w Kapsztadzie. Stał się on jednym z pisarzy, którzy od lat inspirują reżysera Krzysztofa Warlikowskiego. On sam, czy Elizabeth właśnie? Tym razem będzie ona główną bohaterką premiery, którą reżyser przygotowuje w Nowym Teatrze. Poprzednią premierę – "Odyseję. Historię dla Hollywoodu" dał on w 2021. Pomiędzy spektaklami warszawskimi reżyserował za granicą. W grudniu 2023 roku po raz czwarty przygotował w Salzburgu premierę opery, tym razem mało znanej, czyli "Idioty" Wajnberga.


Piotr Gruszczyński w Trójce Piotr Gruszczyński w Trójce

Naszym gościem będzie dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński, współautor scenariusza premiery wg prozy Coetzee’go. Porozmawiamy także o Międzynarodowym Centrum Kultury, jakim jest Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Realizuje ono szerszy, nie tylko teatralny program, a premiery przygotowują zapraszani, młodzi przeważnie, reżyserzy.


Posłuchaj

54:54
"Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem" - nowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane