Tranzyt zboża z Ukrainy. Kołodziejczak: to objęte zakazem importu nie trafia na nasz rynek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeżeli chodzi o tranzyt z Ukrainy przez Polskę, to mamy bardzo dużą pewność, że nic nie zostaje w kraju – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Z danych lubelskiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że 4,1 tys. wagonów kolejowych i 550 tirów z ukraińskimi produktami rolnymi wyjechało w tranzycie z przejść granicznych na Lubelszczyźnie od początku roku

Na pojazdy ciężarowe i na kolejowe składy towarowe przewożące w tranzycie niektóre towary, które zostały objęte bezterminowym zakazem przywozu na terytorium Polski, nakładane są plomby elektroniczne. Chodzi m.in. o kukurydzę, rzepak, pszenicę, mąkę pszenną, makuchy, nasiona słonecznika, nasiona rzepaku. Rolnicy alarmują, że mimo to na polski rynek trafiają produkty z Ukrainy.

Tranzyt zboża z Ukrainy

Michał Kołodziejczak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że weryfikowany jest każdy sygnał o nieprawidłowościach. – Mamy dużo sygnałów od rolników, że produkty rolne z Ukrainy są przepakowywane i trafiają na rynek. Są one szybko sprawdzane i weryfikowane – powiedział.

– Jeżeli chodzi o tranzyt z Ukrainy przez Polskę, to mamy bardzo dużą pewność, że nic nie zostaje w kraju. Do tej pory nie trafiliśmy na taki przypadek – zaznaczył.

Wiceminister rolnictwa ocenił, że jest szansa na zmianę polityki rolnej w Unii Europejskiej, ale nie będzie to łatwe. – Jest duże prawdopodobieństwo, że UE wycofa się z Zielonego Ładu, ale to też nie będzie proste. Są tam duże interesy firm i korporacji, ale nie rolników – powiedział.

– Polscy rolnicy mają bardzo dobre intencje. Widzą, że polityka rolna jest w bardzo trudnej sytuacji. Rynki rolne są rozregulowane jak nigdy dotąd – dodał. Wiceminister podkreślił, że w tej chwili zboża objęte zakazem importu do Polski nie trafiają na polski rynek.

Posłuchaj

14:55
Michał Kołodziejczak m.in. o tranzycie zboża z Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Michał Kołodziejczak (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 15.02.2024
Godzina emisji: 8.44

dz/pr/wmkor

Polecane