Z Live Aid do Studia im. A. Osieckiej. Midge Ure (Ultravox) na koncercie w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Live Aid do Studia im. A. Osieckiej. Midge Ure (Ultravox) na koncercie w Trójce
Midge Ure zagrał koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2003 rokuFoto: PAP/Jacek Turczyk

W latach 80. wylansował wraz z grupą Ultravox wielki przebój: "Dancing with Tears in My Eyes", brał też udział w organizowaniu legendarnego koncertu Live Aid. Midge Ure, bo o nim mowa, wystąpił na scenie Trójki w marcu 2003 roku – i właśnie ten koncert przypomnieliśmy w cyklu "Z Osieckiej".

Midge Ure ma w CV krótki epizod występowania z zespołem Thin Lizzy, ale wielką sławę zdobył przede wszystkim jako wokalista, gitarzysta i lider formacji Ultravox, do której dołączył pod koniec lat 70. W 1984 roku ukazał się utwór "Dancing with Tears in My Eyes" – zdecydowanie największy przebój w dorobku grupy, przy całym szacunku do również popularnych piosenek, takich jak "Vienna", "Love's Great Adventure" czy "All Fall Down".

Również w 1984 roku Ure, wraz z Bobem Geldofem, napisał "Do They Know It's Christmas?", czyli sztandarowy hit charytatywnej akcji pod szyldem Band Aid. Obaj panowie ramię w ramię pracowali rok później przy organizacji koncertu Live Aid, który uważany jest za jedno z największych wydarzeń w historii muzyki popularnej.

źródło: YouTube / Live Aid

Midge solista i producent

Po rozwiązaniu zespołu Ultravox Midge Ure z powodzeniem kontynuował muzyczną karierę pod własnym nazwiskiem. Największym przebojem w jego solowym katalogu okazał się utwór "If I Was", otwierający debiutancki album "The Gift" z 1985 roku.

Ure dał się także poznać jako zdolny producent nagrań – głównie swoich własnych i grupy Ultravox, ale też innych artystów, takich jak np. zespół Visage. W uhonorowaniu zasług Midge'a na tym polu odbywający się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit przyznał mu w 2021 roku tytuł "Człowieka ze złotym uchem".

Na Trójkowej scenie Midge Ure pojawił się 17 marca 2003 roku. Koncert obejmował utwory z całej kariery brytyjskiego muzyka.

***

Tytuł audycji: "Z Osieckiej"
Autor: Justyna Grabarz
Data emisji: 15.02.2024
Godzina emisji: 19.08

kc/kormp

Polecane