Republika w totalnym szwungu. Leszek Biolik wspomina koncert w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To jest taki koncert, w którym Republika jest w totalnym szwungu – tak występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej wspomina basista zespołu Leszek Biolik. Muzyk był specjalnym gościem audycji "Z Osieckiej", w której przypomnieliśmy koncert sprzed ćwierćwiecza.

Leszek Biolik dołączył do Republiki po reaktywacji zespołu w 1991 roku. Zastąpił poprzedniego basistę, Pawła Kuczyńskiego. Nagrał z grupą cztery albumy studyjne: "1991", "Siódma pieczęć", "Republika marzeń" i "Masakra". Ostatni z nich ukazał się tydzień po koncercie grupy w Trójce i zawierał m.in. przeboje "Mamona" i "Odchodząc".

Ja myślę, że to jest taki koncert, w którym Republika jest w totalnym szwungu, kiedy z powrotem znaleźliśmy wszystko, o co chodzi, kiedy wszyscy już wiedzieli, jaki jest nowy styl Republiki, co chcemy grać, jak chcemy grać tak występ w Trójce w mikołajki 1998 roku wspomina Biolik. – Naprawdę czuliśmy, że gramy fajne koncerty i że coś fajnego się dzieje. No i byliśmy optymistycznie nastawieni na przyszłość – opowiada basista.

Intymnie przed tysiącami słuchaczy

Każdy koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej był dla Biolika szczególnym przeżyciem. – Te koncerty są z jednej strony bardzo intymne, dlatego że na sali jest niewielka ilość twarzy przed sceną i one oczywiście napędzają koncert. Ale jednocześnie jest świadomość tego, że słucha tego bardzo dużo ludzi przed radioodbiornikami. Na takim koncercie każda pomyłka staje się większa.

W 1998 roku Republika była jednak na tyle zgranym zespołem, że stres nie wpływał negatywnie nie poziom gry muzyków. – Przez pierwsze dwa, trzy numery było takie lekkie oswajanie się, po czym ja kompletnie zapomniałem o antenie i po prostu super się bawiliśmy – mówi Leszek Biolik.

Koncert Republiki z 6 grudnia 1998 roku na płycie wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Posłuchaj

3:14
Leszek Biolik wspomina koncert Republiki w Trójce (Z Osieckiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Z Osieckiej"
Autor: Justyna Grabarz
Data emisji: 12.02.2024
Godzina emisji: 19.08

kc/aw

Polecane