Stoki, skocznie i kopalnia. "Trzymaj z Trójką" w Siennej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stoki, skocznie i kopalnia. "Trzymaj z Trójką" w Siennej [POSŁUCHAJ]
"Z głową w górach" - tym razem Trójka była w Siennej, skąd audycje prowadzili Dariusz Urbanowicz i Piotr FiranFoto: Polskie Radio

Sienna to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Zlokalizowana na wysokości 830 m n.p.m., przyciąga miłośników zimowego szaleństwa za sprawą znajdującego się tam ośrodka Czarna Góra Resort. To stamtąd Piotr Firan poprowadził kolejne wydanie audycji "Trzymaj z Trójką".

Jak zostać ratownikiem górskim?

Nad bezpieczeństwem osób na stokach i szlakach górskich czuwają ratownicy górscy. Jak wyjaśnia Marcin Tomczyk z sudeckiego oddziału GOPR, w szeregi formacji może wstąpić każdy, kto ukończył 18 lat i ma ukończoną szkołę średnią. Kandydat na ratownika musi także m.in. potrafić jeździć na nartach i przejść testy kondycyjne. 


Posłuchaj

6:21
Ratownik GOPR. Jakie warunki musi spełnić kandydat? (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Ratownik sudeckiego GOPR dodaje, że służba to oddawanie serca innym ludziom. - Służba ratowników w GOPR to służba społeczna. Nie dostajemy za to wynagrodzenia. Minimum, jeśli ktoś zostanie ratownikiem, to 120 godzin w skali roku, ale na pewno będzie ich więcej - podkreśla Marcin Tomczyk.


Posłuchaj

5:30
Bezpieczeństwo w górach. O czym pamiętać? (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyprawa do kopalni

Jednym z najciekawszych obiektów w okolicach Siennej jest kopalnia uranu w Kletnie. Ma ona bogatą historię, a obecnie organizowane są w niej m.in. warsztaty geologiczne. Po kopalni oprowadziła nas Malwina Kubik. - Kopalnia liczy sobie kilkaset lat. Pierwotnie była kopalnią rud żelaza, a po drodze wydobywano tu jeszcze grafit, ołów, miedź, srebro, rzekomo również złoto - wymienia przewodniczka.


Posłuchaj

3:49
Podróż przez kopalnię uranu w Kletnie. Cz. 1 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uran, poza celami militarnymi, można wykorzystać m.in. do leczenia pacjentów onkologicznych i produkcji izotopów medycznych. Tlenek tego pierwiastka może też być barwnikiem o limonkowo-zielonym kolorze. Zabarwione w ten sposób przedmioty można podziwiać w kopalni w Kletnie, razem z kolekcją fluorescencyjnego szkła uranowego.


Posłuchaj

3:27
Podróż przez kopalnię uranu w Kletnie. Cz. 2 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W trakcie podróży przez kopalnię można natknąć się również na nietypowych gości. Mowa o nietoperzach, które rezydują w obiekcie zimą. Łącznie znajdziemy tam kilka gatunków tych zwierząt. Jak zapewnia Malwina Kubik, są one przyjaźnie nastawione do zwiedzających.

Posłuchaj

6:00
Podróż przez kopalnię uranu w Kletnie. Cz. 3 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Czytaj także: 

Zimą na narty, a wiosną i latem na rower

Resort Czarna Góra to nie tylko stoki, ale i trasy dla rowerzystów. Od wiosny do jesieni działa tam bike park, który oferuje przejazdy dla miłośników kolarstwa grawitacyjnego. Na czym to polega i jakie trasy znajdziemy w Siennej? O tym opowiedział Bartosz Gozdek z Bike Park Czarna Góra.


Posłuchaj

3:22
Kiedy śniegu brak - pora wskoczyć na rower (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bogata historia skoków narciarskich

Hasło "skocznie narciarskie w Polsce" przywołuje głównie skojarzenia z obiektami w Wiśle i Zakopanem. Tymczasem Dolny Śląsk również może pochwalić się pod tym względem bogatą historią. Znajdowały się one m.in. w Dusznikach czy Szklarskiej Porębie. Ich pozostałości możemy zobaczyć chociażby na Jamrozowej Polanie czy Przyjacielskiej Górze. Na podróż szlakiem starych skoczni zaprosił Michał Chmielewski, dziennikarz TVP Sport.


Posłuchaj

2:53
Skoki narciarskie na Dolnym Śląsku. W poszukiwaniu starych obiektów (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Świt na Śnieżniku. Jak wygląda wschód słońca widziany ze szczytu?

Jak można zacząć dzień w Sudetach? Na przykład od wyprawy na Śnieżnik, by podziwiać wschód słońca z tamtejszej wieży widokowej, a następnie zjechać ze szczytu. Takiego zadania podjęli się Dariusz Urbanowicz wraz z Katarzyną Dobrowolską. 


Posłuchaj

4:46
Podróż na szczyt Śnieżnika. Cz. 1 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwotnie wyprawa na szczyt miała przebiegać w duchu skitouringu, na co jednak nie pozwoliły warunki pogodowe. Nie oznacza to, że trasa i powrót nie dostarczyły emocji. 


Posłuchaj

2:56
Podróż na szczyt Śnieżnika. Cz. 2 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadził: Piotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 10.02.2024
Godzina emisji: 13.05

qch/kormp

Polecane