Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów
Jerzy Wasowski w swoim mieszkaniuFoto: PAP/Henryk Rosiak

Jerzy Wasowski - wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, osoba, która ceniła pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, a do tego legenda Kabaretu Starszych Panów. To właśnie jego postaci poświęcona była audycja "W antrakcie". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień i opowiadań o artyście.

  • Jerzy Wasowski był znany głównie jako kompozytor z Kabaretu Starszych Panów. Oprócz komponowania zajmował się też realizacją dźwięku oraz aktorstwem.
  • Jego twórczość, jak i dzieła Kabaretu Starszych Panów, przypomina m.in. Fundacja Wasowskich.
  • Z utworami duetu Wasowski - Przybora, twórców kabaretu, można zapoznać się również za sprawą spektaklu "WASOWSKI. Fotoplastykon"

Jerzy Wasowski - "Starszy Pan A", wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, który cenił pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, legenda Kabaretu Starszych Panów. W ubiegłym roku to "niezapomniane zjawisko artystyczne", jakim jest Kabaret Starszych Panów, obchodziło 65. rocznicę rozpoczęcia działalności (16 października 1958 roku).

Kabaret Starszych Panów

Dawniej programy kabaretu śledziło wielu Polaków. Jak to wygląda dzisiaj? - Czasy się o tyle zmieniły, że programów telewizyjnych, radiowych, książek jest bardzo dużo. A w czasach, kiedy Panowie działali, było jedno radio i jedna telewizja. Na to się czekało, mimo że programy nadawano późno - opowiada Monika Makowska-Wasowska, prezes Fundacji Wasowskich i autorka książek poświęconych Jerzemu Wasowskiemu. - Wtedy to było wszystko oczywiste. Teraz, żeby dotrzeć do programów, trzeba wykonać jakąś pracę - dodaje.

- Staramy się w dalszym ciągu pobudzać i na nowo wskrzeszać chęć, by otaczać się pięknem, wrażliwością i dobrym człowiekiem. Tam wszyscy byli dobrzy, nawet złodziej był uroczy i czytał Kafkę - zaznacza Monika Makowska-Wasowska.

Najczęściej czytane:

Jerzy Wasowski - elegancki samouk

W telewizji Jerzy Wasowski emanował elegancją i kulturą. Ta aura towarzyszyła mu również poza pracą. - Zawsze był elegancki i bardzo kulturalny. To wiem ze wspomnień Zofii Kucówny czy Barbary Krafftówny i innych osób, które miały szansę z nim pracować - mówi gość audycji.

Współtwórca Kabaretu Starszych Panów był samoukiem. - Zachowały się takie cytaty z wywiadów, gdzie Jerzy Wasowski mówił, że samouctwo jest trudniejsze. Do wszystkiego, co go interesowało, jeśli chodzi o kompozycję, dochodził sam, bo z wykształcenia był inżynierem akustykiem - mówi Monika Makowska-Wasowska.

Twórczość Wasowskiego na deskach teatru

Od października 2023 roku w Teatrze Collegium Nobilium można oglądać spektakl "WASOWSKI. Fotoplastykon". To opowieść o miłości, pasji i nadziei poprzez teksty Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Bronisława Broka, i z kompozycjami Jerzego Wasowskiego.

Za scenariusz i reżyserię sztuki odpowiada Ewa Konstancja Bułhak. Aranżacją zajęła się natomiast Olga Lisiecka, która występuje w spektaklu wraz z Karoliną Gwóźdź, Mary Pawłowską, Wojciechem Melzerem, Tomaszem Osicą i Mikołajem Śliwą. - Spektakl jest troszeczkę pionierski. Jest wykonywany w stu procentach a capella. Używamy swoich głosów jako instrumentów. Jak się okazuje, to bardzo trudne. To było chyba najtrudniejsze nasze zadanie - muzyczne i artystyczne - do tej pory - opowiada Olga Lisiecka.

w.a.s.o.w.s.k.i. | FOTOPLASTYKON [zwiastun]/ Akademia Teatralna / Teatr Collegium Nobilium

Co świadczy o geniuszu Kabaretu Starszych Panów?

Aktorka podkreśla w radiowej Trójce, że muzyka Jerzego Wasowskiego jest przebogata pod względem gatunkowym. - Tam są niekonwencjonalne rozwiązania; do jego kompozycji trzeba podchodzić powoli - tłumaczy Olga Lisiecka. - To melodie powszechne, ale nie proste. Ale jak się im przyjrzy bardziej szczegółowo, to są tam naprawdę harmoniczne wyżyny, na jakie trzeba się wspiąć przy aranżowaniu tych piosenek.

- Kunszt tych tekstów, w połączeniu z muzyką, to dla mnie rzeczy, które już nigdy się nie zdarzą. (...) Jest kilka zawodów, które podziwiam. To między innymi autorzy tekstów. Z muzyką bardzo się lubimy, ale z tworzeniem tekstów nigdy nie było mi po drodze. Dla mnie to zawsze coś fascynującego - dodaje artystka.

Posłuchaj

52:56
Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów (Trójka/W antrakcie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 10.02.2024
Godzina emisji: 15.06

pr/qch/kormp

Polecane