Dokarmianie dzikich zwierząt zimą: przede wszystkim pomagać, nie szkodzić
2024-02-09, 11:02 | aktualizacja 2024-02-09, 12:02
Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Leśnicy podpowiadają, że przede wszystkim należy to robić z rozsądkiem. Nie każdy powinien pozostawiać żywność dla dzikiej zwierzyny; niektóre pokarmy mogą zaszkodzić np. ptakom. Kiedy więc decydujemy się na dokarmianie, warto pamiętać o kilku zasadach. A w doborze odpowiedniego pokarmu mogą pomóc kaczkomaty, które pojawiły się w niektórych miastach.
- Dokarmianie dzikiej zwierzyny należy pozostawić uprawnionym do tego myśliwym i leśnikom.
- Dokarmiając ptaki, pamiętajmy, że niektóre rodzaje żywności mogą im zaszkodzić.
Uprawnienia do dokarmiania dzikich zwierząt mają wyłącznie myśliwi i leśnicy. Przygotowują oni z wyprzedzeniem zapasy na zimę, które są wykorzystywane w przypadku skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych. Co wchodzi w skład zapasów? Między innymi siano, marchew, buraki czy kiszonka. - Dokarmianiu podlega na pewno zwierzyna płowa, czyli jelenie, sarny, łosie, daniele i żubry - wymienia Artur Soszyński z nadleśnictwa Chotyłów.
Nam pozostaje natomiast dokarmienie ptaków. Kuropatwy czy bażanty regularnie podchodzą pod domostwa zimą, w dodatku możemy pozostawiać jedzenie w karmnikach. Pamiętajmy jednak, że niektóre rodzaje pokarmu mogą być szkodliwe dla zwierząt. - Nie wolno karmić na przykład chlebem. Karmienie zwierzyny chlebem może doprowadzić nawet do jej śmierci - przestrzega rozmówca Małgorzaty Tymickiej.
Najczęściej czytane:
- Psy i koty chętnie oglądają telewizję... jeśli na ekranie są inni przedstawiciele ich gatunku
- Zimowa pogoda szkodzi naszym oczom. Jak o nie zadbać?
Czym dokarmiać ptaki zimą?
Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać w przypadku dokarmiania ptaków, jest systematyczność. Jeśli zaczniemy pozostawiać pokarm, należy podtrzymywać ten zwyczaj; zarówno przy tej mroźnej, jak i cieplejszej zimie.
Czym karmić ptaki? Przede wszystkim ziarnem. Uzależnione jest to też od gatunku, bo niektóre ptaki wolą owoce - tłumaczy Maciej Uchsiński, pracownik zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. - Bardzo dobrym pokarmem jest ziarno słonecznika. Ptak nie ma problemu z dostaniem się do ziarna. Jest ono bardzo bogate w tłuszcze i pozwala przetrwać mrozy - podpowiada.
Z pomocą w dokarmianiu przychodzą mieszkańcom władze niektórych polskich miast, które instalują kaczkomaty. W urządzeniach znajdziemy żywność, która nie zaszkodzi ptakom. Niedawno tego typu urządzenie stanęło w Białej Podlaskiej, przy rzece Krznie. - Będzie można tam pójść i dokarmiać ptaki dobrym pokarmem. To bardzo ważne; przyroda i ptaki to dla nas radość - ocenia jedna z rozmówczyń Małgorzaty Tymickiej.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadził: Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 8.02.2024
Godziny emisji: 7.10, 7.19
wmkor